על חודו של קול: בן ארי ובן גביר יוכלו להתמודד בבחירות לכנסת

על חודו של קול: בן ארי ובן גביר יוכלו להתמודד
למרות עמדת היועמ"ש, אנשי עוצמה יהודית עברו את ההצבעה בוועדת הבחירות. יו"ר מרצ הודיעה שתעתור לבג"ץ. איתמר בן גביר וח"כ עיסאווי פריג' ממרצ התעמתו בדיון על מועמדותו של בן ארי. בן גביר צעק: "הוא חושב שהוא על המרמרה", פריג' ענה: "אני לוחם את המלחמה נגד הגזענות"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בן ארי בדיון בוועדת הבחירות
צילום: נעם ריבקין פנטון, פלאש 90

ועדת הבחירות המרכזית החליטה היום (רביעי) כי מיכאל בן ארי מעוצמה יהודית לא ייפסל מהתמודדות לכנסת, למרות עמדתו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. ההצבעה עברה על חודו של קול - 16 הצביעו נגד הפסילה לעומת 15 שהצביעו בעד. יו"ר מרצ תמר זנדברג אמרה כי תגיש עתירה נגד ההחלטה לבג"ץ. גם איתמר בן גביר יוכל להתמודד.

עימות קולני התרחש מוקדם יותר בוועדה בין איתמר בן גביר ועיסאווי פריג', בדיון בוועדת הבחירות המרכזית. בן גביר קרא לעבר פריג': "הוא חושב שהוא על המרמרה". פריג' צעק: "אני לוחם את המלחמה שאתם היהודים הייתם צריכים לעשות נגד הגזענות". לבקשת בן גביר, הופסק הדיון לחצי שעה לצורך עיון בעמדת היועץ המשפטי לממשלה, שהגיעה אמש לקראת חצות. העימות נמשך גם מחוץ לאולם. 


עם התחדשות הדיון בוועדה, אמר פריג': "אני צריך להגן על יהודים מפני עצמם. אם חבר כנסת או אזרח ערבי היה תולה תמונה של הרוצח במלון פארק בחדרו - הייתם מאשרים את כהונתו בכנסת? לא. יושב כאן איתמר בן גביר שתולה בחדרו את תמונת הרוצח היהודי גולדשטיין, והוא אמור להיות חבר כנסת? עברנו כנסת עם חקיקה גזענית וזה עבר, ועכשיו ראש הממשלה של כולם פורש שטיח אדום לכהנא צדק. האנשים האלו רעים ליהודים. ההיסטוריה היא תהליכים ואנחנו בפני תהליך מסוכן". 


יו״ר מרצ, ח״כ תמר זנדברג, אמרה בדיון: ״יש כאן שורה רצופה, עקבית ושיטתית על משנה גזענית במהותה. משנה שלא רק מדברת על שלילת זכויות על רקע גזע, אלא גם קריאה מפורשת לאלימות. אם נקבל את העובדה שגזענות כל כך בוטה היא משנה פוליטית אנחנו נחטא לקיומה של מדינת ישראל כיהודית ודמוקרטית. זאת תהיה אות כבוד גדולה לוועדה אם תנקה את הכנסת מדבר גזענות״.

"משנה גזענית במהותה". זנדברג בדיון בוועדה (צילום: נעם ריבקין פנטון, פלאש 90)

בדיון הציג בן גביר תמונה של ח"כ אחמד טיבי בלשכתו לצד יו"ר הרשות הפלסטינית לשעבר יאסר ערפאת, ואמר שח"כ זנדברג הלכה לבקר בקברו של ארכי-רוצח. "אני מצטער שלא הכרתי את הרב כהנא", הוסיף בן גביר. "כהנא היה אדם גדול ונפלא, הוא דיבר על נאמנות לעם ישראל. אבל תתמודדו עם הדעות שלי, לא עם של כהנא. מבחינתי - נטורי קרתא ועופר כסיף, דינם זהה".הפופולריים