ועדת הבחירות פסלה את מועמדות כסיף חד"ש-תע"ל ואת כל רשימת בל"ד

כסיף נפסל בוועדת הבחירות, גם רשימת בל"ד כולה
ההצבעה נגד כסיף אך בעד רשימת חד"ש-תע"ל משמעותה שהנושא יעבור באופן אוטומטי להכרעת בג"ץ. גם רשימת בל"ד נפסלה על ידי הוועדה. כסיף בתגובה: "פוליטיקה מפלה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel

אחרי יום סוער של דיונים, הצביעה הערב (רביעי) ועדת הבחירות המרכזית לפסול את מועמדותו של עופר כסיף ברשימת חד"ש-תע"ל של אחמד טיבי ואיימן עודה. הוועדה החליטה בנוסף שלא לפסול את כל הרשימה. משמעות הדבר היא שההכרעה בנושא תעבור ישירות לבית המשפט העליון. עוד החליטה הוועדה לפסול את כל רשימת בל"ד מהתמודדות.

כסיף הגיב להחלטה ואמר כי "אישור הצעת פסילתי בוועדת הבחירות, ובניגוד להמלצת היועץ המשפטי לממשלה, מוכיח כי את חברי הוועדה מנחה פוליטיקה מפלה ומדירה. לא הדמוקרטיה ושלטון החוק נר לרגליהם, אלא גזענות ושנאה למיעוט הלאומי הערבי-פלסטיני ולכלל הכוחות הדמוקרטיים".

בעוצמה יהודית אמרו  כי "השכל הישר ניצח בוועדת הבחירות. אין מקום לאדם השולל את אופיה היהודי של המדינה ולתומך טרור מובהק בבית המחוקקים הישראלי. אנו מקווים שבית המשפט העליון יבין את הדברים, וילמד את כסיף כי אין מקומו בפרלמנט הישראלי". 

במפלגתו של כסיף אמרו כי  "הזוי ומביש שהבריונים הכהניסטים והמסית אביגדור ליברמן הם שמכתיבים את סדר היום של ועדת הבחירות המרכזית. פסילתו של כסיף היא עוד שלב בצמצום המרחב הדמוקרטי והשתקת כל קול של התנגדות למשטר מפלה וגזעני. חד"ש-תע"ל תמשיך להציג קול צלול וברור למען שלום, שוויון וצדק חברתי. אנו גאים בד"ר עופר כסיף. להתנגד לכיבוש זה לא בניגוד לחוק".


מוקדם יותר הערב פורסם בחדשות הערב כי בסביבת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט דוחים את המתקפה בעקבות עמדתו שיש לפסול את מיכאל בן ארי מהתמודדות בבחירות לכנסת. עוד אמרו בסביבת היועמ"ש כי השיקולים היו מקצועיים וראייתיים בלבד.

היועץ צפוי להישאר בעמדתו שאין לאפשר לבן ארי להתמודד. למרות זאת ההערכות הן כי אם לא יוצגו ראיות חדשות - יש אפשרות סבירה כי העליון יאפשר את מועמדות איש עוצמה יהודית. בנוסף לכך, מנדלבליט פרסם שלשום את עמדתו שלפיה אין מסה ראייתית קריטית כדי לפסול את המפלגות הערביות.

מוקדם יותר התקיים בוועדה דיון בעניינם של אנשי עוצמה יהודית - מיכאל בן ארי ואיתמר בן גביר. הוועדה החליטה כי שני האישים לא ייפסלו מהתמודדות לכנסת, למרות עמדתו של היועץ המשפטי לממשלה. ההצבעה עברה על חודו של קול - 16 הצביעו נגד הפסילה לעומת 15 שהצביעו בעד. יו"ר מרצ תמר זנדברג אמרה כי תגיש עתירה נגד ההחלטה לבג"ץ. 

בחירות 2019 – בואו להכיר את המפלגות, המועמדים וכמה עובדות שלא ידעתם

עימות קולני התרחש במהלך הדיון בין בן גביר ועיסאווי פריג', בדיון בוועדת הבחירות המרכזית. בן גביר קרא לעבר פריג': "הוא חושב שהוא על המרמרה". פריג' צעק: "אני לוחם את המלחמה שאתם היהודים הייתם צריכים לעשות נגד הגזענות". לבקשת בן גביר, הופסק הדיון לחצי שעה לצורך עיון בעמדת היועץ המשפטי לממשלה, שהגיעה אמש לקראת חצות. העימות נמשך גם מחוץ לאולם. 

הפופולריים