כפי שפורסם בכאן חדשות: המשטרה ממליצה להעמיד לדין את דוד ביטן על שוחד

המשטרה ממליצה להעמיד לדין את דוד ביטן על שוחד
המשטרה הודיעה שגיבשה תשתית ראייתית נגד הח"כ מהליכוד ועוד עשרות מעורבים בפרשה: "קיבל במזומן מאות אלפי שקלים ובתמורה הפעיל את סמכותו כדי להוביל לשינוי החלטות" • המלצות להעמיד לדין גם את ראש עיריית ראשון לציון לשעבר דב צור וסגן ראש עיריית תל אביב, ארנון גלעדי
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ח"כ דוד ביטן
צילום: צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90

המשטרה הודיעה היום (חמישי) כי היא ממליצה להעמיד לדין את ח"כ דוד ביטן מהליכוד בגין קבלת שוחד. על הכוונה לפרסם את ההמלצות עוד לפני הבחירות בחודש הבא פורסם השבוע בחדשות הערב בכאן 11. מלבד ביטן, המשטרה מסרה שגיבשה ראיות להגשת אישום נגד עשרות מעורבים נוספים בפרשה - בהם ראש עיריית ראשון לציון לשעבר דב צור, וסגן ראש עיריית תל אביב ארנון גלעדי.


בין השאר, נמסר כי התגבשה תשתית ראייתית לכך שביטן, בזמן כהונתו כסגן ראש עיריית ראשון לציון, "קיבל שוחד במזומן בסכום שעולה כדי מאות אלפי שקלים, וכן הבטחה לקבלת דירות בעד פעולות הקשורות בתפקידו. בתמורה, הפעיל ח"כ ביטן את סמכותו, השפעתו, עוצמתו וקשריו על גורמים שונים והוביל לשינוי החלטות, מתן היתרים מסוגים שונים, והפחתת תשלומי עירייה".

עוד פירטה ההודעה כי ביטן, לפי החשד, "גרם לשינוי חוות דעת משפטית של גורמי מקצוע בעיריית תל אביב, זירז תהליכים בתשלום חובות וכדומה. במסגרת פעילותו כאמור, יזם ח"כ ביטן ישיבות בכנסת ובעיריות, פנה למקבלי החלטות והשקיע בעשייה זו מאמצים רבים. כל זאת עשה ח"כ ביטן במטרה לקדם את ענייניהם של הגורמים העסקיים שבשירותם פעל ומהם לקח טובות הנאה".

פרקליטו של ביטן, עו"ד אפרים דמרי, הגיב לראשונה לפרסום ההמלצות בריאיון לתמר אלמוג ומוטי גילת בכאן רשת ב: "תגובתו היא כמו שאומר ראש הממשלה: לא היה כלום, כי אין כלום. כמובן שאיש לא שמח ביום הזה, אבל יחד עם זאת הוא יוכל סוף סוף להתמודד עם חומר החקירה בשימוע מסודר - שאנחנו מאמינים שייעשה בלב פתוח ונפש חפצה".

האזינו לריאיון המלא עם עו"ד אפרים דמרי בכאן רשת ב

לטענת עו"ד דמרי, "ח"כ ביטן מסר את גרסתו למשטרה. הוא התעמת עם כל טענה וטענה, כל חשד וחשד. כמי שבקיא ומצוי בחומר החקירה כולו, אתם תראו שימים יגידו שיש לו תשובה לכל דבר. אני מאמין שבשימוע התיק ייסגר. כל הגרסה מגובה, הוא לא ממציא דברים בעלמא. אנחנו סמוכים ובטוחים שמערכת אכיפת החוק והצדק במדינת ישראל תעשה את מלאכתה נאמנה".

דניה סיבוס, יזמים ורשת כלבו: אלה החשודים במתן השוחד

אחת הפרשות שנחקרו בתיק, המכונה במשטרה תיק 1803, נוגעת לחברת דניה סיבוס. במשטרה אומרים שהתגבשה תשתית ראייתית לכך שבין 2015-2013, מנכ"ל החברה, רונן גינזבורג, נתן לביטן ולאדם נוסף שוחד ב-430 אלף שקלים כדי לקדם אינטרסים של החברה מול עיריית ראשון לציון ומול משרד התחבורה. מדובר באינטרסים הנוגעים להקמת תחנת דלק במחלף עין הקורא שבכביש 431, ולמכרז הקשור לכביש 38. חקירת המשטרה העלתה שביטן טיפל גם בענייניה של רשת כלבו מזון גדולה. 

בפרשה אחרת, הנוגעת לשנים 2017-2011, התגבשה תשתית ראייתית לכך שביטן וסגן ראש עיריית תל אביב, ארנון גלעדי, סייעו ליזמים לקדם אישורים והיתרים בשלושה פרויקטים של נדל"ן בתל אביב מול גורמים בעירייה. בתמורה לקידום הפרויקטים, קיבלו שוחד בסך 385 אלף שקלים. חלק מהסכום הוסווה באמצעות חשבוניות פיקטיביות. על גלעדי מצאה המשטרה כי לקח שוחד בסך עשרות אלפי שקלים בכסות של תרומות מכמה יזמים ובעלי עסקים, ובתמורה סייע להם לפתור בעיות מול עיריית תל אביב.

"בתקופה שכיהן כחבר כנסת, המשיך ביטן להגיע לעיריית ראשון לציון, קיים פגישות בעיריית ראשון לציון וקידם אינטרסים של גורמים אשר מהם קיבל טובות הנאה", נכתב עוד בהודעת המשטרה. "חלק מכספי השוחד ניתנו בכסות של תרומות וחלק הוסוו באמצעות חשבוניות פיקטיביות. באחד המקרים התקבלה גם הבטחה לנדל"ן: שתי דירות בפרויקט".

המשטרה ממליצה להעמיד לדין את ראש עיריית ראשון לציון לשעבר דב צור בגין קשריו עם יזם נדל"ן בעיר, שניהל את קמפיין גיוס התרומות שלו לקראת הבחירות לרשויות המקומיות ב-2013. בתוך כך, הוא גייס בעצמו תורמים והעמיד מנגנון לגיוס תרומות, המהווה טובת הנאה שהתקבלה אצל צור. לאחר מכן, במהלך כהונתו של צור כראש עיר, הוא דן בענייניו של היזם, קיבל החלטות וחתם על היתרים בנוגע לפרויקטים נדל"ניים של היזם, "תוך הסתרת הקשר בין השניים והימצאות צור בניגוד עניינים מול היזם".

סניגוריו של דב צור: "לא קיבל שקל מאיש"

פרקליטיו של דב צור, עו"ד גיורא אדרת ועו"ד טל שפירא, מסרו בתגובה כי אין שחר להמלצת המשטרה להעמיד לדין את מרשם בעבירה כלשהי: "כעולה מהמלצת המשטרה, התיק העיקרי בגינו נעצר ונחקר מר צור נסגר מבלי שנמצאה כל ראיה לעבירה כלשהי שביצע מר צור, וזאת כפי שהצהיר לאורך כל הדרך.

"למרבה הצער, במקום להסתפק בסגירת התיק העיקרי, ראתה לנכון המשטרה לפרסם המלצות תמוהות בלשון המעטה בנושא אחר לגמרי הקשור למערכת היחסים של מר צור עם היזם ארז מוסצ׳ו, נושא שנבחן ונבדק כבר על ידי מבקר המדינה וניתנו בו תשובות מקיפות ומפורטות הנסמכות בין היתר על עמדת היועצת המשפטית של העירייה, שלפיה לא נפל כל דופי בהתנהלות של מר צור בעניין זה.

"חשוב להבהיר כי דב צור לא קיבל שקל מאיש ואף לא טובת הנאה אחרת כלשהי. אנו מאמינים שלאחר שהתיק ייבדק בשנית בפרקליטות, שהיא הגורם המכריע והמוסמך לקבל החלטות בתיק, ולא המשטרה, תגיע הפרקליטות למסקנה כי לא נפל כל דופי בהתנהלות של צור אשר רק הטיבה עם העיר ועם תושביה, וכי גם תיק זה, בדומה לתיק העיקרי כנגד צור, ייסגר לחלוטין ללא הגשת כתב אישום".

סגן ראש עיריית תל אביב, ארנון גלעדי, מסר בתגובה להמלצות המשטרה: "כפי שכבר חזרתי ואמרתי בעבר, משימת חיי הייתה ותהייה להמשיך לייצג נאמנה את תושבי העיר תל אביב-יפו, וכך אני עושה גם כיום. תמיד פעלתי בהתאם לדין והוראות החוק, ולכן אין לי ספק שהתמונה תתבהר בחודשים הקרובים ויוסרו כל החשדות חסרי השחר הללו״.

הפופולריים