החשד: ביטן הסתבך בחובות של מיליונים לשוק האפור - ודרש מקבלנים כסף מזומן

החשד: ביטן ביקש לכסות חובות לשוק האפור
חקירת המשטרה בעניינו של הח"כ העלתה כי רוב כספי השוחד שקיבל, לפי החשד, נועדו לכסות חובות לשוק האפור והגיעו לנושים שדרשו את הכסף • המשטרה סבורה שיש להעמיד לדין את דב צור בקבלת שוחד מהיזם ארז מוסצ'ו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דוד ביטן
צילום: צילום: פלאש 90

על רקע פרסום המלצות המשטרה להעמידו לדין בגין שוחד, היום (חמישי) פורסמו בכאן רשת ב פרטים חדשים מהחקירה נגד ח"כ דוד ביטן. בין השאר, החקירה העלתה שביטן היה זקוק לכסף רב משום שהסתבך בחובות במיליונים, בעיקר לשוק האפור. רוב כספי השוחד נועדו לכסות את החובות הללו.

לפי החשד, עיקר הכספים שביטן קיבל בין השנים 2017-2011 הגיעו לנושים שדרשו את הכסף. מלבד הח"כ, המשטרה מצאה תשתית ראייתית להעמיד לדין עוד יותר מ-20 מעורבים בפרשה.

בכאן רשת ב פורסם גם כי חוות הדעת של המשטרה קובעת שיש להעמיד לדין את ראש עיריית ראשון לציון לשעבר דב צור בקבלת שוחד, ואת היזם ארז מוסצ'ו במתן שוחד. בחקירה התגלה ש-19 תורמים של צור בבחירות 2013 לרשויות המקומיות היו קשורים למוסצ'ו. מאוחר יותר, צור פעל לפי החשד לקדם את האינטרסים בעירייה בכמה פרויקטים נדל"ניים. 

מוקדם יותר פרקליטו של ביטן, עו"ד אפרים דמרי, הגיב לראשונה להמלצות המשטרה בריאיון לתמר אלמוג ומוטי גילת בכאן רשת ב. "תגובתו היא כמו שאומר ראש הממשלה: לא היה כלום, כי אין כלום", אמר דמרי. כמובן שאיש לא שמח ביום הזה, אבל יחד עם זאת הוא יוכל סוף סוף להתמודד עם חומר החקירה בשימוע מסודר - שאנחנו מאמינים שייעשה בלב פתוח ונפש חפצה".

האזינו לריאיון המלא עם עורך דינו של ביטן בכאן רשת ב

לדברי עו"ד דמרי, "ח"כ ביטן מסר את גרסתו למשטרה. הוא התעמת עם כל טענה וטענה, כל חשד וחשד. כמי שבקיא ומצוי בחומר החקירה כולו, אתם תראו שימים יגידו שיש לו תשובה לכל דבר. אני מאמין שבשימוע התיק ייסגר. כל הגרסה מגובה, הוא לא ממציא דברים בעלמא. אנחנו סמוכים ובטוחים שמערכת אכיפת החוק והצדק במדינת ישראל תעשה את מלאכתה נאמנה".

לפי הודעת המשטרה היום, התגבשה תשתית ראייתית לכך שביטן, בזמן כהונתו כסגן ראש עיריית ראשון לציון, "קיבל שוחד במזומן בסכום שעולה כדי מאות אלפי שקלים, וכן הבטחה לקבלת דירות בעד פעולות הקשורות בתפקידו. בתמורה, הפעיל ח"כ ביטן את סמכותו, השפעתו, עוצמתו וקשריו על גורמים שונים והוביל לשינוי החלטות, מתן היתרים מסוגים שונים, והפחתת תשלומי עירייה".

עוד פירטה ההודעה כי ביטן, לפי החשד, "גרם לשינוי חוות דעת משפטית של גורמי מקצוע בעיריית תל אביב, זירז תהליכים בתשלום חובות וכדומה. במסגרת פעילותו כאמור, יזם ח"כ ביטן ישיבות בכנסת ובעיריות, פנה למקבלי החלטות והשקיע בעשייה זו מאמצים רבים. כל זאת עשה ח"כ ביטן במטרה לקדם את ענייניהם של הגורמים העסקיים שבשירותם פעל ומהם לקח טובות הנאה".

הפופולריים