פרסום ראשון: תרגיל החקירה שסיבך את ביטן

פרסום ראשון: תרגיל החקירה שסיבך את ביטן
חבר הכנסת הכחיש בחקירתו הראשונה העברות כספים, שרק לאחר מכן גילה שתועדו על ידי המשטרה. לאחר ששתק במשך כמה חקירות הוא סיפק גרסה סותרת לאירועים. פרטים חדשים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דוד ביטן
צילום: צילום: פלאש 90

חבר הכנסת דוד ביטן היה אחד האנשים המשפיעים ביותר בכנסת האחרונה, ובמשך יותר משנה הוא נחקר במשטרה בחשד לשוחד במאות אלפי שקלים, ב-12 תיקים שונים. היום המליצה המשטרה להעמידו לדין, יחד עם עוד 20 חשודים נוספים, חלקם נבחרי ציבור בכירים. היום (חמישי) פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כיצד הצליחה המשטרה להפילו לאחר שהסתבך בכמה גרסאות סותרות בחקירתו.


ביחידה הארצית לחקירות הונאה עשו לביטן תרגיל חקירה - החוקרים התקינו מצלמה נסתרת והאזנות במשך כמה חודשים בחנות של מקורבו של ביטן, משה יוסף - ושם הוא תועד וגם הוקלט בעת העברת כסף מזומן, כשהוא סופר שטרות.

כשהגיע ביטן לחקירה הראשונה הוא כמובן לא ידע את זה, וזה גם לא הוצג לו על ידי החוקרים. הוא נשאל כמה שאלות פשוטות, גם לגבי יחסיו עם משה יוסף, שאותו הוא הגדיר רק כחבר - ולא דיבר על קשרים עסקיים או העברות כספים. החוקרים שאלו אותו אם יכול להיות שאי פעם הוא העביר לו כסף - ועל כך הוא השיב שלא. וכך "נעלו" אותו בגרסה מסוימת - של הכחשה גורפת של הרבה פרטים שיש לגביהם ראיות.

בחירות 2019 – בואו להכיר את המפלגות, המועמדים וכמה עובדות שלא ידעתם

רק אחר כך, בחקירה השנייה, הראו לו החוקרים את התיעוד ואת ההקלטות - ואז הוא כבר היה צריך לספק גרסה אחרת, שמסבירה את העברות הכספים. בחקירות הבאות הוא שמר על זכות השתיקה, ולאחר מכן סיפק גרסאות סותרות.

עורך דינו של ביטן בתגובה ראשונה בכאן רשת ב:

בתוך כך, גורמים המעורים בתיק אומרים לכאן חדשות כי ביטן עלול להיות בקושי משפטי ויידרש להסברים טובים כדי לשכנע שסכומי הכסף שנחשדים כשוחד התקבלו לידיו כדין. כמו כן, הוא יידרש להסבר כיצד כנבחר ציבור עסק לכאורה בענייני מקורבים. התיק עובר כעת לפרקליטות מיסוי וכלכלה לצורך דיונים והחלטה, הליך שצפוי להימשך כמה חודשים. עם זאת, הפרקליטות ליוותה את התיק מתחילתו ומכירה את הראיות.

על רקע פרסום המלצות המשטרה להעמידו לדין בגין שוחד, פורסמו היום בכאן רשת ב פרטים חדשים מהחקירה. בין השאר, החקירה העלתה שביטן היה זקוק לכסף רב משום שהסתבך בחובות במיליונים, בעיקר לשוק האפור. רוב כספי השוחד נועדו לכסות את החובות הללו.

לפי החשד, עיקר הכספים שביטן קיבל בין השנים 2017-2011 הגיעו לנושים שדרשו את הכסף. מלבד הח"כ, המשטרה מצאה תשתית ראייתית להעמיד לדין יותר מ-20 מעורבים נוספים בפרשה.


בכאן רשת ב פורסם גם כי חוות הדעת של המשטרה קובעת שיש להעמיד לדין את ראש עיריית ראשון לציון לשעבר דב צור בקבלת שוחד, ואת היזם ארז מוסצ'ו במתן שוחד. בחקירה התגלה ש-19 תורמים של צור בבחירות 2013 לרשויות המקומיות היו קשורים למוסצ'ו. מאוחר יותר, צור פעל לפי החשד לקדם את האינטרסים בעירייה בכמה פרויקטים נדל"ניים. 

מוקדם יותר פרקליטו של ביטן, עו"ד אפרים דמרי, הגיב לראשונה להמלצות המשטרה בריאיון לתמר אלמוג ומוטי גילת בכאן רשת ב. "תגובתו היא כמו שאומר ראש הממשלה: לא היה כלום, כי אין כלום", אמר דמרי. "כמובן שאיש לא שמח ביום הזה, אבל יחד עם זאת הוא יוכל סוף סוף להתמודד עם חומר החקירה בשימוע מסודר - שאנחנו מאמינים שייעשה בלב פתוח ונפש חפצה".

הפופולריים