בכיר במפלגה הרפובליקנית: "אני מקבל רוח מעודדת מהבית הלבן בעניין סיפוח הגולן"

"יש רוח מעודדת מהבית הלבן לסיפוח רמת הגולן"
הסנאטור לינדזי גרהאם המבקר בישראל אומר בריאיון לכאן חדשות כי זה הזמן נכון לדאוג שכולם יבינו את עמדת ארה"ב על רמת הגולן. "הגולן הוא שטח חיוני ואסטרטגי לישראל ואי אפשר לוותר עליו. חיזבאללה ואיראן משתלטים על האיזור ואני מקווה שהממשל יגיד כן לסיפוח", אומר גרהאם
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
לינדזי גרהאם ובנימין נתניהו
צילום: צילום: עמוס בן גרשום/לע״מ

רגע אחרי ביקורו ברמת הגולן אתמול (שני) עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, והודעתו כי יקדם בסנאט האמריקני יוזמה להכיר ברמת הגולן חלק מישראל, אומר בכיר במפלגה הרפובליקנית, הסנאטור הבכיר לינדזי גרהאם, כי הוא מקבל "רוחות מעודדות מהבית הלבן" בעניין הסיפוח.

בראיון מיוחד לכאן חדשות אמר גרהאם כי הוא מקווה שהנשיא יכריז בסופו של דבר שהגולן הוא שטח ישראלי. "אני לא מדברר את הבית הלבן, אבל ממשל טראמפ מאוד תומך במערכת היחסים שבין ישראל וארצות הברית ואני חושב שהזמן נכון לדאוג שכולם יבינו את עמדת ארצות הברית על רמת הגולן. הגולן הוא שטח חיוני ואסטרטגי לישראל ואי אפשר לוותר עליו. חיזבאללה ואיראן משתלטים על האיזור. ואני מקווה שהממשל יגיד כן לסיפוח".

בחודשים האחרונים מקדם גרהאם, יחד עם הסנאטור הרפובליקני טד קרוז, יוזמה בסנאט להכרה בגולן חלק מישראל. הסיבה, כך הוא מספר לנו, היא ש"הוא לא רואה תרחיש שבו ישראל מחזירה את רמת הגולן ושורדת". נוסף על כך הוא אומר כי הדבר נועד לאותת לאיראן: "אני חושב שיש תמיכה בשתי המפלגות להכרה ברמת הגולן חלק מישראל. כשקאסם סולימני קיבל היום אות מיוחד על מלחמתו בישראל, אני רציתי לנצל את ההזדמנות להצהיר כי ככל שמדינות ינסו להשמיד את ישראל – אנחנו נפעל לחזק אותה".

ראש הממשלה נתניהו דוחף להכרה אמריקנית בגולן כחלק מישראל כבר תקופה ארוכה. הוא העלה את הנושא בשיחות קודמות עם טראמפ ובכירים נוספים בממשל. נתניהו ישמח מאוד למהלך מהסוג הזה - בטח לפני הבחירות, וצפוי להעלות אותו בשיחה בשבוע הבא עם שר החוץ האמריקני מייק פומפיאו ובעוד שבועיים, כשיפגוש את הנשיא טראמפ בוושינגטון.

קצת יותר מחודשיים חלפו מאז הכרזת הנשיא טראמפ כי יוציא את הכוחות האמריקנים מסוריה, ולרבים בארצות הברית, בהם הסנאטור גרהאם, ברור כי לא תהיה ברירה, וכוחות אמריקניים יאלצו בסופו של דבר להישאר במדינה: "אמריקה התחייבה להשאיר כוחות בסוריה. הנוכחות שלנו אחרי עידן הניצחון על דאע"ש, יסייע ביציבות סוריה. הכוחות האמריקנים שם מונעים העברת נשק מאיראן לחיזבאללה".

ויש גם את עניין הבחירות. הממשל האמריקני מביע תמיכה בראש הממשלה נתניהו, מגדיר אותו מנהיג חזק וידיד של ארצות הברית. הסנאטור גרהאם חוזר על אותם דברים, מבהיר כי הבחירות הן עניין ישראלי פנימי, אך מעלה תהיות בנוגע לעיתוי ההכרזה על הגשת כתב אישום נגד ראש הממשלה: "אני יודע להגיד שבארצות הברית לא הייתה או תהיה לנו בעיה כזאת – כי לא מגישים כתב אישום סמוך לבחירות. גם רוברט מולר לא הגיש את הדוח לפני בחירות האמצע. לא הופכים את החוק לפוליטיקה, זה פשוט לא נכון".

אמש דווח כי הנשיא טראמפ אמר בשיחה סגורה שהמפלגה הדמוקרטית "שונאת יהודים", על רקע המחלוקת סביב ההתבטאויות של אילין עומאר, חברת קונגרס מוסלמית ממינסוטה. גהראם, מסרב להתייחס ספציפית לדברים האלה של טראמפ אמר מבהיר שלדעתו אסור לכנות את המפלגה הדמוקרטית שונאת ישראל או אנטישמית: "הצהרות של דמוקרטים אכן מדאיגות אותי אבל כרפובליקני אני לא רוצה להגיד שאם מתנגדים למדיניות שאני תומך בה בעניין ישראל, אז אתה אנטישמי. יש לדוגמא, הרבה דמוקרטים שתומכים ברעיון שהגולן הוא חלק מישראל. יש בלי סוף דמוקרטים שתומכים בישראל".

הפופולריים