ראש הוועדה שמנע מרה"מ קבלת מימון לצוות ההגנה התפטר: יש עליי לחצים פוליטיים

ראש הוועדה שמנע מרה"מ קבלת מימון להגנה התפטר
פרסום ראשון: השופט בדימוס עוני חבש התפטר לפני כשרה ימים. לא ברור מהם הלחצים שהזכיר במכתב התפטרותו, או מי עומד מאחוריהם
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel

יו"ר הוועדה למתן היתרים, השופט בדימוס עוני חבש, התפטר לפני עשרה ימים מתפקידו בגלל לחצים פוליטיים עליו - כך פורסם הערב לראשונה בחדשות השבת בכאן 11. מדובר באותו תפקיד רגיש שבו היה שותף השופט בדימוס להחלטות הוועדה שלא להתיר לראש הממשלה בנימין נתניהו לממן את הוצאות הגנתו המשפטית בתיקיו הפליליים, בכספיהם של שני אנשי עסקים מקורבים.


נתניהו ביקש מהוועדה לאשר לו לקבל מיליון דולר מאותם אנשי עסקים, אחד מהם בן דודו נתן מיליקובסקי, אבל הוועדה דחתה את בקשתו פעמיים פה אחד. בהחלטותיה הסתמכה הוועדה על תקדימים ועל העובדה שמהצהרות ההון של נתניהו לומדים שהוא איש אמיד. "אין אנו יכולים לקבל את המודל של תרומות תחילה ורק אחר כך השתתפות של מבקש התרומות בהוצאותיו...", נכתב בהחלטת הוועדה. "לפני שהוא פונה לבעלי הון עליו למצות את יכולותיו ממשאביו והונו העצמי".

ככל הידוע, שלח השופט בדימוס חבש מכתב התפטרות מנומק שהליבה שלו: אני נתון ללחצים פוליטיים. נכון לעכשיו אין פרטים על אותם לחצים, מי עומד מאחוריהם, או מה בדיוק קרה לשופט. 

ביום שני הקרוב ישמעו שופטי בג"ץ את עתירת נתניהו נגד ועדת ההיתרים, מבקר המדינה והיועץ המשפטי לממשלה בעניין דחיית בקשתו. את ועדת ההיתרים מייצג עו"ד רנטו יארק, את מבקר המדינה עורך הדין יורם רובין, את היועץ המשפטי, אנשי מחלקת הבג"צים בפרקליטות. את נתניהו צוות בראשות עורך הדין נבות תל צור.

יו"ר האופוזיציה, ח"כ שלי יחימוביץ', קראה הערב לחקירה: ״על מבקר המדינה יוסף שפירא לקיים בדחיפות בדיקה יסודית בדבר טיב הלחצים הפוליטיים שהופעלו על ראש הוועדה עוני חבש וגרמו להתפטרותו. נתניהו מתנהג בפרשה זו כמי שמסרב לקבל את התשובה 'לא' ולא בוחל בשום דרך כדי להביא לכך שבעלי הון יממנו את הגנתו, וכעת מתברר שבאורח מסתורי יו"ר הוועדה שעמד מול פרקליטי ראש הממשלה, מקבל רגליים קרות באופן שמזכיר התנהלות בארגוני פשיעה. אין לחזור לסדר היום אחרי התפטרות מהדהדת זו״.

הפופולריים