נתניהו השיג את מטרתו - אבל כחול לבן הם אלה שהרוויחו

נתניהו השיג את מטרתו - אבל כחול לבן הרוויחו
הקמפיין של לפיד מוציא את נתניהו משלוותו, וכך במקום הצהרה בדרך לוושינגטון - ראש הממשלה נתן ריאיון ארוך ופתאומי שהוריד לו את הפאסון. בכחול לבן מאמינים שניתן לנצח את נתניהו לאור העלייה בסקרים, ופרשת הצוללות צפויה ללוות אותנו עד ליום הבוחר
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו ובני גנץ
צילום: צילום: נעם ריבקין פנטון ותומר נויברג, פלאש 90

אז איך זה קרה? איך לאחר ארבע שנים של החרמת ריאיונות בכלי התקשורת המרכזיים - למעט שני ראיונות בערוץ 20, בערוץ 9 בשפה הרוסית, וריאיון מיוחד לכבוד שנת ה-70 לישראל ל"בת 70" ברשת ב - חוזר נתניהו להתראיין? את הפרחים צריכים חברת החדשות והציבור לשלוח לשני אנשים: יאיר לפיד והשופט חנן מלצר, יו"ר ועדת הבחירות המרכזית.

רבים תהו אם העברת מושכות הקמפיין של כחול לבן לידיו של יאיר לפיד, שדגל בקו תקיף נגד נתניהו, לא הגיעה מאוחר מדי. אתמול ניתנה לכך התשובה: לא. הקמפיין שמוביל לפיד הצליח להוציא את נתניהו משלוותו, וככל הנראה גרם לו גם לפגיעה לא קטנה בסקרים.

ההחלטה לעורר מחדש את פרשת הצוללות, ולהוסיף לכך את השאלות הלא פתורות של פרשת המניות - זה כבר גשר אחד רחוק מדי מבחינתו של ראש הממשלה. בסקרים שפורסמו בכלי התקשורת באמצע השבוע, ניכרו במקביל ירידה של הליכוד, בלימת הירידה של כחול לבן ואף עלייה מחודשת, שעודדה מאוד את ראשי המפלגה. מגמת הירידה בשלושת השבועות האחרונים הדאיגה אותם מאוד, והעובדה שחל שינוי הראתה להם שניתן לנצח את נתניהו.

חידוש השיח הציבורי על פרשת הצוללות מדאיג את נתניהו. מבחינתו זוהי הבטן הרכה. את תיקי 1000, 2000, ו-4000 הוא כבר מכיר, ומרגיש שהציבור כבר הורגל והתמודד איתם. לנתניהו היה מספיק זמן לעשות דה-לגיטימציה למשטרה ולפרקליטות בתיקים אלה, ולציבור כבר אין סבלנות יותר לשמוע עליהם. אבל תיק הצוללות המחודש זה עניין אחר. זה כבר לא "כמה סיגרים וחמגשיות" אלא ביטחון המדינה. נתניהו, שיודע לקרוא את רחשי לב הציבור, חושש שהציבור שלו, הליכודניק, זה שנושם את המותג - לא יסלח. את הבלון הזה נתניהו יודע שהוא חייב לפוצץ וזה מה שהוא ניסה לעשות אמש באולפן חדשות 12.


ראש הממשלה לא היה מגיע לאולפן אלמלא התרגיל שעשה לו יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט חנן מלצר לפני כמה שבועות, כשהורה שלא לשדר בשידור חי את הצהרתו לתקשורת מחשש לתעמולת בחירות. במהלך השבת נתניהו שוחח עם מקורביו, קיים תדרוכים בנושא הפרשה המתחדשת לעיתונאים בכירים, אבל הבין - זה לא מספיק. כדי לפוצץ את הבלון, הוא צריך משהו אחר. ההערכה המקובלת הייתה שיופץ עוד סרטון, אבל נתניהו ידע שזה לא מספיק - סרטון שלו, עם כל דף המסרים הזה, כבר יצא ביום שישי אחר הצהריים, אבל קטע מאוד קטן ממנו פורסם. אז מה? עוד הודעה דרמטית מול פני האומה? את זה הרי השופט מלצר לא יאפשר לתת בשידור חי אלא בעיכוב של 10 דקות, והאפקט יהיה זהה לזה של סרטון. זו הסיבה שנתניהו החליט לעשות משהו אחר, דרמטי, כמו להודיע לחדשות 12 שהוא עוצר אצלם בדרך לנתב"ג. הוא ידע שבמצב כזה כל מערכת חדשותית תעניק זמן מסך ארוך ככל שיידרש - והמטרה הושגה. יש אירוע דרמטי, המסרים שהוא רצה להעביר עברו, והחשיפה מקסימלית.

עיתונאי חדשות 12 עשו עבודה עיתונאית מצוינת: שאלו שאלות, היו ידענים ונוקבים, ולא ויתרו לראש הממשלה. למרות שהוקצה לריאיון זמן כפול ממה שקיבל גנץ, נתניהו לא הפסיק לקטר שעושים לו חיים קשים לעומת יריבו ש"לוטף", לטענתו, בראיונות שנתן בשבוע שעבר.

בשורה התחתונה - הריאיון הארוך והפתאומי שנתן נתניהו שידר לחץ. הפאסון שלו ירד. מי שציפה להצהרה קצרה על כבש המטוס, קיבל ריאיון של יותר מ-40 דקות. במטה כחול לבן היו אמש מאוד מרוצים. אם הייתה התלבטות כמה ללחוץ על ראש הממשלה בפרשת הצוללות, אמש התקבלה התשובה: כמה שיותר.

הפופולריים