ראש ממשלת רומניה הודיעה: נעביר את השגרירות שלנו לירושלים

ראש ממשלת רומניה: נעביר את השגרירות לירושלים
בכינוס השדולה למען ישראל, איפא"ק, אמרה ויוריקה דנצ'ילה, כי ההחלטה התקבלה בממשלה בבוקרשט לאחר התייעצויות ובתמימות דעים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ויוריקה דונצ'ילה, רה"מ רומניה
צילום: צילום: אי-אף-פי

רומניה הודיעה היום (ראשון) כי תעביר את השגרירות שלה בישראל לירושלים. בכינוס השדולה למען ישראל, איפא"ק, בוושינגטון אמרה ראש ממשלת רומניה, ויוריקה דנצ'ילה, כי ההחלטה התקבלה בממשלה בבוקרשט לאחר התייעצויות ובתמימות דעים.

עם זאת, נשיא רומניה הוא בעל הסמכות לקבל במדינתו החלטות בתחום מדיניות החוץ ובעבר הצהיר כמה פעמים שהוא מתנגד לנושא. לפי שעה מדובר בהכרזה של ראש הממשלה בלבד, עד אשר יישר הנשיא קו בנושא זה. רומניה היא הראשונה מחברות האיחוד האירופי המכריזה על הצעד הזה, לאחר שארצות הברית העבירה את השגרירות שלה מתל אביב לירושלים.

בשבוע שעבר אמר ראש ממשלת ליטא סאוליוס סקוורניאליס כי אם יזכה בבחירות לנשיאות ישקול להעביר את שגרירות ארצו לירושלים. לדברי סקוורניאליס: "הדבר יאותת לארצות הברית שאנחנו ידידים לא רק במילים. זה גם יחזק את הקשר עם ישראלי".

לפני כשלושה חודשים הודיע גם נשיא ברזיל, ז'איר בולסונארו, כי יעביר את שגרירות ברזיל בישראל לירושלים. בריאיון הראשון לאחר שנכנס לתפקידו הוסיף בולסונארו כי ההחלטה התקבלה. לדבריו "זה רק עניין של מתי היא תיושם". עוד טען הנשיא הברזילאי כי איראן היא המתנגדת העיקרית למהלך, ולא מדינות ערב. הדברים מצטרפים לאמירה דומה שאמר גם נשיא צ'כיה בסוף חודש נובמבר.

 

הפופולריים