היועמ"ש: נתניהו לא אמר לי מה הסיבה למכירת הצוללות הגרמניות למצרים

היועמ"ש: רה"מ לא אמר את הסיבה למכירת הצוללות
בריאיון עם רה"מ אתמול השתמע כי היועץ היה מודע לאישור העברת הצוללות למצרים - אך היועץ אז לא עודכן בכך. אחרי ההבהרה: נתניהו הזמין הערב את מנדלבליט לעדכון בפרטים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הבהיר הערב (ראשון) כי ראש הממשלה בנימין נתניהו לא אמר לו מה הסיבה למכירת הצוללות הגרמניות למצרים. מטעמו של נתניהו נמסר בתגובה כי הוא הציע בשעתו לעדכן את היועץ בפרטים, והזמין את מנדלבליט לפגישה בה "יעדכן אותו ביתר הפרטים המסווגים".

בחדשות הערב בכאן 11 פורסם כי בניגוד למה שהשתמע מדברי ראש הממשלה אתמול בריאיון לחדשות 12, כי היועץ היה מודע לאישור העברת הצוללות למצרים - היועץ אז לא עודכן בכך. לגבי היועץ המשפטי הנוכחי, במשרד המשפטים החליטו באופן חריג להגיב לדברי נתניהו והוציאו לפני הערב  הבהרה במסגרתה סותרים את דברי ראש הממשלה ואומרים: היועץ לא נחשף לכל נתון סודי בעניין אישור המכירה למצרים.


במכתב מענה לפניית התנועה לאיכות השלטון, כתב גיל לימון, עוזרו הבכיר של מנדלבליט, כי "חקירת פרשת הצוללות נערכה באופן יסודי ומעמיק על ידי היחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית, תחת פיקוחו הצמוד של ראש אגף החקירות והמודיעין במשטרת ישראל, וכל מהלכיה ננקטו אך ורק משיקולים של בירור  האמת... במסגרת עדותו של ראש הממשלה בפרשה, שכידוע נגבתה שלא תחת אזהרה, הוא השיב בין השאר גם לשאלות בנושא מכירת צוללות מגרמניה למצרים והסביר בהקשר זה כי קיימת סיבה רגישה שבגינה הוא לא התנגד בשלב מסוים למכירת הצוללות".

לימון הוסיף במכתב כי "ראש הממשלה הוסיף כי מפאת סודיות הסיבה הוא אינו יכול לפרטה בפני החוקרים, אך הוסיף כי הוא מוכן להשלים את עדותו בנושא בעדות מיוחדת שימסור ליועץ המשפטי לממשלה ולפרקליט המדינה בלבד. מאחר שנתון סודי זה לא היה דרוש באותו מועד לחקירה הפלילית, הוחלט בשעתו – על דעת כל גורמי החקירה והאכיפה הנוגעים בדבר – שלא נדרש להעמיק ולברר מהו הנתון הסודי האמור. למען הסר ספק נציין כי היועץ המשפטי לממשלה לא נחשף לנתון סודי זה בשום שלב".  

מטעמו של נתניהו נמסר: "היועץ המשפטי לממשלה מאשר שהוא קיבל את העובדה שנושא הצוללות המצריות הוא נושא ביטחוני רגיש ולא שום דבר אחר. הוא גם מאשר את העובדה שראש הממשלה נתניהו הציע בשעתו לעדכן אותו ביתר הפרטים המסווגים, אך היועץ המשפטי לא ראה בכך צורך. ראש הממשלה נתניהו שוחח הערב עם היועץ המשפטי לממשלה והזמין אותו לפגישה, יחד עם היועץ לביטחון לאומי, שבה יעדכן אותו ביתר הפרטים המסווגים".

בהכנת הידיעה השתתפו: אמוץ שפירא, תמר אלמוג וגילי כהן

הפופולריים