נשיא רומניה נגד ראש ממשלתו: "רצה להכריז על החלטה שלא התקבלה מעולם"

נשיא רומניה: "רה"מ הכריזה על משהו שלא הוחלט"
קלאוס יוהאניס אמר את הדברים בתגובה להצהרת ויוריקה דנצ'ילה כי רומניה תעביר את השגרירות לירושלים. "ההתבטאות מוכיחה את הבורות שלה ביחס לדיפלומטיה בינלאומית"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא רומניה קלאוס יוהאניס וראש הממשלה ויוריקה דנצ'ילה
צילום: צילום: אי-פי

נשיא רומניה קלאוס יוהאניס תקף הערב (ראשון) את ראש ממשלתו ויוריקה דנצ'ילה בעקבות ההצהרה כי מדינתה תעביר את השגרירות שלה לירושלים. "מצער אותי שהיא רצה להכריז על החלטה שלא התקבלה מעולם", הבהיר הנשיא.

"ההתבטאות שלה על העברת השגרירות מוכיחה את הבורות שלה ביחס לדיפלומטיה בינלאומית. ההחלטה אם להעביר את השגרירות תתקבל רק אחרי שכל העמדות והנושאים ייבחנו", הוסיף יוהאניס.

רומניה הודיעה היום כי תעביר את השגרירות שלה בישראל לירושלים. בכינוס השדולה למען ישראל, איפא"ק, בוושינגטון אמרה דנצ'ילה כי ההחלטה התקבלה בממשלה בבוקרשט לאחר התייעצויות ובתמימות דעים.

עם זאת, נשיא רומניה הוא בעל הסמכות לקבל במדינתו החלטות בתחום מדיניות החוץ ובעבר הצהיר כמה פעמים שהוא מתנגד לנושא. לפי שעה מדובר בהכרזה של ראש הממשלה בלבד, עד אשר יישר הנשיא קו בנושא זה. רומניה היא הראשונה מחברות האיחוד האירופי המכריזה על הצעד הזה, לאחר שארצות הברית העבירה את השגרירות שלה מתל אביב לירושלים.

בשבוע שעבר אמר ראש ממשלת ליטא סאוליוס סקוורניאליס כי אם יזכה בבחירות לנשיאות ישקול להעביר את שגרירות ארצו לירושלים. לדברי סקוורניאליס: "הדבר יאותת לארצות הברית שאנחנו ידידים לא רק במילים. זה גם יחזק את הקשר עם ישראלי".

הפופולריים