מועצת הביטחון תדון בהכרה האמריקנית בריבונות ישראל בגולן

מועצת הביטחון תדון בהכרה האמריקנית בגולן
הדיון ייערך לבקשת סוריה. מוקדם יותר היום פרסם האיחוד האירופי הצהרה לפיה כל המדינות החברות בו מתנגדות להחלטת טראמפ ואינן מכירות בו כשטח ישראלי
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מועצת הביטחון של האו"ם
צילום: צילום: AP

מועצת הביטחון של האו"ם צפויה לקיים הלילה (רביעי) דיון בהכרה האמריקנית בריבונות הישראלית ברמת הגולן. הדיון, שייערך לבקשת סוריה, יעסוק גם בפעילות כוחות אונדו"ף באזור. שגריר ישראל לאו"ם, דני דנון, אמר לקראת הדיון: "במשך 29 שנים סוריה השתמשה בגולן כמוצב קדמי נגד מדינת ישראל והיום זו איראן שרוצה להציב את חייליה על גבול הכנרת. ישראל לא תאפשר מציאות כזו לעולם והגיע הזמן שהקהילה הבינלאומית תכיר בכך שהגולן יישאר בריבונות ישראלית לנצח. ארה"ב וישראל יעמדו כחזית אחת בדיון מול הצביעות והשקרים."

שלשום חתם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ על על צו נשיאותי המכיר בריבונות ישראל ברמת הגולן. "ישראל תפסה את השטח ב-1967 כדי להגן על עצמה מפני איומים חיצוניים", אמר טראמפ במעמד החתימה. "כל הסדר מדיני עתידי חייב לכלול את צרכי הביטחון של ישראל להגן על עצמה. תחת הממשל שלי יחסי ישראל-ארצות הברית מעולם לא היו חזקים יותר".

"זה יום היסטורי" אמר נתניהו בהצהרות לתקשורת שהעניקו שני המנהיגים לתקשורת. "למשך שני עשורים, סוריה ירתה מהגולן לעבר אזרחים ישראלים. בשני ימים אדירים ביוני 1967 ישראל שיחררה את רמת הגולן. ב-1973 סוריה ערכה מתקפת פתע כדי להחזיר לעצמה את הגולן, וישראל הצליחה להיאבק בכך. מאז שישראל ניצחה בשתי המלחמות הללו, עברו למעלה מ-50 שנים, עד ההכרה היום. ההחלטה של טראמפ להכיר בריבונות ישראל על הגולן, מהווה דוגמה לצדק שנעשה".

מנגד, האיחוד האירופי פרסם היום הצהרה בשם כל 28 המדינות החברות בו, לפיו האיחוד אינו מכיר ברמת הגולן כשטח ישראלי. בהודעה נכתב: "העמדה של האיחוד האירופי ביחס למעמד רמת הגולן לא השתנה. על פי החוק הבינלאומי והחלטות האו"ם 242 ו-497 האיחוד האירופי לא מכיר בריבונות הישראלית על רמת הגולן הכבושה".

הפופולריים