תמיר פרדו לכאן חדשות: לא עודכנתי באישור למכור צוללות למצרים

פרדו: לא עודכנתי באישור למכור צוללות למצרים
מי שכיהן כראש המוסד בזמן האישור הישראלי למכור צוללות מתקדמות מגרמניה למצרים, מבהיר בשיחה עם כאן חדשות: "גיליתי על האישור רק לאחרונה דרך התקשורת. לא מאמין שיכול להיות סוד שגם שר הביטחון, גם הרמטכ"ל וגם ראש המוסד לא יהיו חשופים אליו. גרסת נתניהו לא הגיונית"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
תמיר פרדו ובנימין נתניהו
צילום: צילום: קובי גדעון, פלאש 90

מי ידע מלבד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על האישור שישראל נתנה לגרמניה למכור ארבע צוללות מתקדמות למצרים? היום (רביעי) פורסם בחדשות הערב בכאן 11 שגם ראש המוסד דאז, תמיד פרדו – לא עודכן בזמן אמת. בשיחה עם כאן חדשות אמר פרדו כי גילה על האישור רק לאחרונה – דרך הפרסומים בכלי התקשורת, והבהיר: "גרסת נתניהו לא הגיונית".


במאי 2015 יצא הנשיא, ראובן ריבלין, לגרמניה ונפגש עם הקנצלרית, אנגלה מרקל. הוא מתח בפניה ביקורת על מכירת הצוללות למצרים. מרקל הופתעה, והסבירה לריבלין שהעסקה בוצעה באישורו של נתניהו.

נתניהו טען בריאיון שהעניק לחדשות 12 בסוף השבוע כי הוא לא יכול לחשוף את הסיבה שבגינה לא עדכן את הרמטכ"ל ואת שר הביטחון באישור, בשל מידע סודי שרק היועץ המשפטי לממשלה וגורמים נוספים מודעים אליו. ואולם, פרדו אמר לכאן חדשות שהוא אינו יודע באיזה סוד מדובר.

פרדו נשאל אם בתקופתו כראש המוסד, הארגון פעל באופן שנתפס כבעייתי על ידי הגרמנים, או שהיה אירוע שבגינו "שילמה" ישראל באישור למכור צוללות למצרים. "למיטב ידיעתי לא היה אירוע כזה. לא הייתה שום תקלה – לא בגרמניה ולא במצרים", הדגיש ראש המוסד לשעבר. הוא הוסיף: "אני לא מאמין שיש דבר כזה אירוע סודי שגם הרמטכ"ל, גם ראש המוסד לא יהיו חשופים אליו".

ראש הממשלה כבר הודה שהסתיר את המידע משר הביטחון והרמטכ"ל, אבל טען שהיועץ המשפטי לממשלה וגם המועצה לביטחון (המל"ל) לאומי ידעו. אחרי שמנדלבליט שלל היכרות עם הסוד וגם יעקב נגל צוטט כאומר שהמל"ל המליצה לא לאשר את העסקה, הגוף שנותר הוא המוסד.

כעת, שתי שאלות נותרו פתוחות – הראשונה, אם אכן יש סוד שנתניהו לא יכול היה לחשוף; והשנייה – מדוע ראש הממשלה מאשר מכירת צוללות מתקדמות מגרמניה למצרים, בלי לעדכן את הרמטכ"ל, את שר הביטחון וגם את ראש המוסד.

מטעם ראש הממשלה נמסר בתגובה לפרסום בחדשות הערב: "ודאי שיש מקרים כאלה, והיו כאלה אצל כל ראשי הממשלה מאז קום המדינה".

הפופולריים