בג"ץ הכריע: בן גביר לא יוקפץ למקום ה-5 באיחוד מפלגות הימין

בג"ץ: בן גביר לא יוקפץ למקום 5 באיחוד הימין
הרכב של שלושה שופטים דחה את העתירות נגד החלטת ועדת הבחירות המרכזית, ולא איפשר את השינוי ברשימה. באיחוד מפלגות הימין השיבו: "אחרי הבחירות אנחנו נחליט על בג"ץ"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel

בג"ץ הכריע היום (ראשון) כי מועמד עוצמה יהודית איתמר בן גביר לא יוקפץ למקום החמישי ברשימה של איחוד מפלגות הימין. בכך, השופטים דחו את העתירות נגד החלטת ועדת הבחירות המרכזית, שלא אישרה למפלגה לערוך שינויים ברשימה.

ההחלטה בעניין בן גביר התקבלה בהרכב של שלושה שופטי בית המשפט העליון – שניים מהם התנגדו להקפצה של בן גביר למקום החמישי, מול אחד שתמך. אחד המתנגדים, השופט נועם סולברג, הסביר כי "חוק הבחירות לכנסת יוצר הסדר שלילי שאינו מאפשר לערוך תיקונים ברשימה, בעקבות פסילתו של מועמד" – זאת בהקשר לפסילתו של מיכאל בן ארי. השופט מני מזוז הצטרף לעמדתו.

מנגד, השופט אלכס שטיין סבר כי "בחוק הבחירות לכנסת קיימת לקונה באשר לאפשרות לתקן את הרשימה שאחד ממועמדיה נפסל מכוחו של סעיף 7א' לחוק היסוד... הכללים בדבר השלמת לקונה מחייבים את ועדת הבחירות לתת למפלגה אפשרות לתקן את רשימתה לפי רצונה, וזאת לנוכח חשיבותה של הזכות לבחור ולהיבחר וכן לאור הדרישה שבחוק היסוד כי הבחירות לכנסת תהיינה שוות".

באיחוד מפלגות הימין השיבו לדחיית העתירה ומסרו: "זו הפעם האחרונה שבג"ץ מחליט עלינו. אחרי הבחירות אנחנו נחליט על בג"ץ".

יו"ר הבית היהודי, הרב רפי פרץ, תקף גם כן את ההחלטה: "בג״ץ לא מפספס הזדמנות להתערב ברצון הבוחר. לאחר שהתערבו בהרכב רשימת איחוד מפלגות הימין, כעת מבקשים בבג״ץ לקבוע גם את סדר חברי הרשימה.  איחוד מפלגות הימין בראשותי תפעל להשיב את בג״ץ למקום הראוי לו - הרשות השופטת; לא המחוקקת, לא המבצעת ובטח לא הבוחרת".

הפופולריים