תחקיר: מאות משתמשים מזויפים בטוויטר הפיצו מסרים בעד הליכוד ונתניהו

מאות גולשים מזויפים ברשת הפיצו מסרים בעד רה"מ
בניו יורק טיימס וידיעות אחרונות נחשף כי יותר מ-130 אלף מסרים בעד נתניהו והליכוד הופצו בטוויטר. הליכוד: "לא קשורים בשום צורה לרשת"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו בכנס הליכוד ברמת גן, מרץ 2019
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

מערך בוטים נרחב פעל בטוויטר למען ראש הממשלה בנימין נתניהו והליכוד, כך נחשף היום (שני) בתחקיר של "הניו יורק טיימס" ו"ידיעות אחרונות". המערך, שתועד בדוח של פרויקט הבוטים הגדול של חוקרי האבטחה נעם רותם ויובל אדם, כולל מאות משתמשים מזויפים שהפיצו יותר מ-130 אלף מסרים, וגולשים ישראלים נחשפו למסרים אלו שני מיליון פעמים וחצי. עם זאת, בתחקיר לא נמצא קשר ישיר בין הפעלת הבוטים אל הליכוד לגורם כלשהו מסביבת נתניהו.

הירשמו לפוליטי-כאן, ערוץ הטלגרם של כאן חדשות לבחירות - כל העדכונים והפרשנויות


לפי התחקיר, הרשת פעלה להפצה והדהוד מסרים. כך, בסוף השבוע שעבר החלה הרשת לצייץ על בריאותו הנפשית של יו"ר כחול לבן בני גנץ. בנוסף, הרשת הפיצה תעמולה של הליכוד ותוכן נגד היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. אחד משיאי ההפצה היה תוכן נגד גנץ שנגע לתלונה שהועלתה נגדו ברשת על הטרדה מינית.

בליכוד מכחישים קשר לרשת. בתגובת המפלגה לידיעות אחרונות נמסר כי "הליכוד לא קשור בשום צורה לרשת אליה התייחסתם. בכלל, הליכוד לא מפעיל שום רשת של בוטים, אווטרים, פרופילים מזויפים וכדומה. הליכוד היא כמעט המפלגה היחידה שלא משתמשת באמצעים כאלה. הפעילות הדיגיטלית של הליכוד חוקית לחלוטין ומדווחת כראוי בשקיפות מלאה למבקר המדינה ולגורמים המוסמכים".

על בוטים, טרולים ובחירות | פוליטי-כאן

יו״ר מרצ, ח״כ תמר זנדברג, הודיעה כי תפנה ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה לחקור את הרשת: "מסתבר שהמתקפה המטונפת נגד השמאל בתואנת 'מימון זר', אווירת הפחד וההשתקה שהשתלטה פה, נועדה בעצם להסתיר מכונת תעמולה שיטתית, מאורגנת וממומנת. זה תיק 6000 והוא הקשה מכולם - זריעת הסתה ואלימות מופרעת ופירור החברה הישראלית תמורת הישרדות פוליטית".

בעקבות התחקיר, מפלגת כחול לבן הודיעה כי תקיים היום מסיבת עיתונאים בתל אביב. מועמד המפלגה מיכאל ביטון הגיב בתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב: "תראו איזו התקפה בני גנץ עובר וכחול לבן עוברים עם רשת מזויפת בהובלה של הליכוד. הדבר הזה חמור, מערכת בחירות כזאת מסיתה ופוגענית לא הייתה במדינת ישראל".

הפופולריים