"פתאום קמתי בבוקר וגיליתי שאני לא בן אדם, אלא בוט"

"פתאום קמתי בבוקר וגיליתי שאני בוט של הליכוד"
זיו קנובלר, שנכלל ב"תחקיר הבוטים" של ידיעות אחרונות כחלק ממערך שפעל ברשת למען ראש הממשלה, בריאיון לכאן רשת ב: "אין לי שום קשר לליכוד, רק מביע את דעתי". אחד מעורכי המחקר סיפר: "מצאנו רשת שפועלת באופן מאורגן וכנראה גם ממומן"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
טוויטר
צילום: צילום: אי-פי

"תחקיר הבוטים" שפורסם היום (שני) ב"ניו יורק טיימס" וב"ידיעות אחרונות", ושלפיו פעל מערך בוטים נרחב למען ראש הממשלה בנימין נתניהו והליכוד, מחולל סביבו שיח ותגובות רבות. זיו קנובלר, שהבוקר מצא את עצמו במרכזו של התחקיר בעיתון, סיפר בריאיון לליאת רגב בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב על ההפתעה כשגילה את שמו בממצאים.

האזינו לריאיון עם זיו קנובלר ועם אדם מילוא בכאן רשת ב

"אני לא פעיל מטעם הליכוד, לא מתפקד של הליכוד, אין לי קשר לליכוד ואין לי שום מידע שאני מקבל מהם – קל וחומר לא כסף", הבהיר קנובלר. "אני בן אדם פרטי, עובד בתעשיית ההייטק ואבא לארבעה ילדים. היום קמתי בבוקר וגיליתי שאני לא בן אדם אמיתי, אלא בוט". לדבריו, הוא כלל לא ידע ששמו נקשר לתחקיר: "חברים הרימו אליי טלפון ואמרו לי – תגיד, אתה מבין שאתה מרוח על העמוד הראשי של ידיעות אחרונות? שלחו לי צילומים של העיתון, וכך התברר לי שאני בוט".

עוד הוא אמר: "עד לפני משהו כמו 10 שנים הייתי חבר מפלגת העבודה. מהרגע ש'הפכתי צד' והתחלתי להביע דעה פוליטית שונה, אז בעצם היום אסור לי לכאורה להביע אותה כי אני נחשב כבוט ואני כנראה מקושר באיזה רשת מסואבת ומקבל כסף על זה. אני בן אדם אחד פרטי שמביע את דעתו האישית, ולא מעבר לכך".

אחד מעורכי המחקר, יובל אדם, דיבר אף הוא בתוכנית ותיאר את הממצאים: "מי שטרח לקרוא את המחקר, ראה שפרסמנו על מאות חשבונות שאנחנו מצאנו שמפיצים פייק ניוז, תוכן שגובל בהסתה אם לא הסתה ממש. בדוח מן הסתם כתבנו שבהרבה מאוד מהחשבונות האלה עומדים אנשים אמיתיים".

"שאלת האמיתות או מי הבן אדם שעומד מאחורי החשבון זה לא העניין פה", הסביר אדם. "העניין הוא שמצאנו רשת שפועלת בצורה מאורגנת, וכנראה גם ממומנת, בשביל להפיץ את התכנים האלה בצורה מסודרת. אנחנו לא בשלב של לדבר על חשבוניות. יש עוד מחקר שאנחנו עושים לגבי עניין המימון של הדבר הזה, אולי נדבר עליו בשלב יותר מאוחר. כרגע אנחנו מציגים את הממצאים של הרשת שמצאנו".

הפופולריים