היועמ"ש על תחקיר הבוטים של הליכוד: אין בידי די ראיות להכריע בעניין

היועמ"ש על תחקיר הבוטים: אין בידי די ראיות
מנדלבליט השיב בתגובה לעתירות כפי לפי הנחיית יו"ר ועדת הבחירות, אם גורם מפלגתי מפעיל חשבונות כאלו, הוא מחויב לזהות אותם איתו. ברקע, נמחק חשבון הטוויטר של גיורא עזרא, שזוהה בתחקיר כבוט
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט התייחס היום (שני) לטענות לפיהן הליכוד מפעיל בוטים ברשתות החברתיות, וטען כי אין בידו די ראיות על מנת להכריע בעניין. בתשובה מטעמו לעתירות בנושא, הזכיר מנדלבליט כפי לפי הנחיית יו"ר ועדת הבחירות, אם גורם מפלגתי מפעיל חשבונות כאלו, הוא מחויב לזהות אותם איתו, וחל איסור על תעמולה אנונימית. היועץ הזכיר בעמדתו כי הוגשו תלונות אליו ולמשטרה בעניין. מחר צפוי להתקיים דיון בנושא בוועדת הבחירות. 

ברקע, נמחק חשבון הטוויטר של גיורא עזרא, קפטיין ג'ורג', שזוהה בתחקיר. לא ידוע אם החשבון נמחק על ידי הרשת החברתית או על ידו. אתמול הופיע עזרא לצידו של ראש הממשלה במסיבת עיתונאים בה הודיע שהוא אינו בוט. עזרא כתב דברים חריפים בחשבון הטוויטר ובהם קללות וכהנא צדק. חברת טוויטר אמרה בנוגע להסרת החשבונות כי "חוקי טוויטר אוסרים על יצירת חשבונות מזויפים או מטעים, ואנו נוקטים בפעולות כשמזוהות הפרות. טוויטר מחויבת להבטיח שהשיחה הציבורית בפלטפורמה תהיה בריאה ומנומסת, במיוחד אירועי בחירות".

בעקבות פרסום התחקיר תקף נתניהו את ראשי כחול לבן בני גנץ ויאיר לפיד. במסיבת עיתונאים שקיים אמר: "עיתון הבית של לפיד גנץ  - 'ידיעות אחרונות' המציא את עלילת הבוטים, פייק תחקיר. אני הייתי בטוח שזו מתיחה של אחד באפריל". מנגד, יו"ר כחול לבן בני גנץ אמר בעקבות פרסום התחקיר: "יש פה נסיון לגנוב את הבחירות. יש כאן שיטה של שקרים, בית הקלפים של נתניהו קורס עכשיו". בנוסף הגישו אנשי המפלגה תלונה במשטרה בנושא.

הבוטים של בחירות 2019: האזינו לפרק בפודקאסט "פוליטיכאן"

בדוח של חוקרי האבטחה נעם רותם ויובל אדם, שפורסם אתמול בתחקיר ה"ניו יורק טיימס" ו"ידיעות אחרונות", נחשף כי מערך בוטים נרחב פעל בטוויטר למען ראש הממשלה בנימין נתניהו והליכוד. לפי הדוח, מאות משתמשים מזויפים שהפיצו יותר מ-130 אלף מסרים, וגולשים ישראלים נחשפו למסרים אלו שני מיליון פעמים וחצי. כך, בסוף השבוע שעבר החלה הרשת לצייץ על בריאותו הנפשית של יו"ר כחול לבן בני גנץ. בנוסף, הרשת הפיצה תעמולה של הליכוד ותוכן נגד היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. אחד משיאי ההפצה היה תוכן נגד גנץ שנגע לתלונה שהועלתה נגדו ברשת על הטרדה מינית. עם זאת, בתחקיר לא נמצא קשר ישיר בין הפעלת הבוטים אל הליכוד לגורם כלשהו מסביבת נתניהו. 

הפופולריים