גורם מדיני: לא נאלצנו לשלם מחיר על השבת הגופה של זכריה באומל

גורם מדיני: לא שילמנו מחיר על השבת גופת באומל
הגורם טען: "קיבלנו הבהרה שפרסום המבצע לא יפגע באיתור של שאר הנעדרים" • בטקס בקרמלין: חפציו של באומל נמסרו בארון עטוף בדגל ישראל • נתניהו: "לא משאירים אף אחד מאחור"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ארונו של זכריה באומל נמסר לבנימין נתניהו
צילום: צילום: קובי גדעון, לע"מ

חפציו האישיים של זכריה באומל. חלל צה"ל שנעדר 37 שנים וגופתו הושבה לישראל, נמסרו היום (חמישי) בטקס שנערך בקרמלין בהשתתפות ראש הממשלה, בנימין נתניהו, המבקר ברוסיה. בטקס נערך משמר כבוד של צבא רוסיה מול ארון שבו הונחו חפציו של באומל, בהם סרבל ונעליים. ראש הממשלה והרמטכ"ל הרוסי צעדו לצד הארון ונתניהו אמר לאחר מכן: "מחמם את הלב לראות את השותפות של הערכים של כיבוד ואחוות לוחמים והעקרון החשוב שלא משאירים אף אחד מאחור". 

בינתיים, גורם מדיני בכיר אמר על החזרת הגופה: "הבנתם הבוקר מה שלא יכולתם להבין אתמול - הקשר המיוחד בינינו הוא נכס למדינת ישראל. זה לא שגרתי. אנחנו לא מכירים דבר כזה, ולא היה דבר כזה. זה משרת אותנו גם מול סוריה. אנחנו במעמד מיוחד, שראש הממשלה יכול לדבר עם שני המנהיגים, 

הגורם הוסיף כי "הרוסים ביקשו שנשמור בסוד שרוסיה עומדת מאחורי המבצע, וכך עשינו. לא ידענו שפוטין יחשוף את זה בפגישה. ישראל לא נאלצה לשלם מחיר על השבת הגופה, וקיבלנו הבהרה שפרסום המבצע לא יפגע במאמצים לאתר את שאר הנעדרים".

היום סיפר נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בפתח פגישתו בקרמלין עם נתניהו כי הצבא הרוסי הוא זה שאיתר בשטח סוריה את גופתו של באומל שהובאה לקבורה בישראל. ראש הממשלה התייחס לנושא ואמר תוך שהוא פונה לפוטין: "אני רוצה להודות לך ידידי בשמי ובשם עם ישראל על הידידות האמיצה בינינו שהיא חשובה מאוד ליחסים בינינו. לפני שנתיים פניתי אליך בבקשה לסייע לנו ואתה פעלת מיד".


פוטין אמר בפגישה: "כפי שאתם יודעים, הצבא הרוסי ביחד עם שותפיו הסורים מצאו את מקום הקבורה. אנחנו מרוצים מאוד מכך שהחייל יזכה לקבורה צבאית בישראל. זהו נושא הומניטרי לחלוטין. למשפחתו יתאפשר להניח זרים על קברו".

הפופולריים