יו"ר ועדת הבחירות: "תשאלו אותי לאחר הבחירות על התערבות אנונימית"

"תשאלו אותי לאחר הבחירות על התערבות אנונימית"
בריאיון לכאן רשת ב, המסכם את מערכת הבחירות של 2019, אמר השופט חנן מלצר: "כמעט כל המפלגות קיבלו כרטיס צהוב - וחבל. הייתה מערכת סוערת והיו אתגרים חדשים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel

עם הגעת מערכת הבחירות אל קו הסיום, העניק יו"ר ועדת הבחירות המרכזית והמשנה לנשיאת בית המשפט העליון, השופט חנן מלצר, ריאיון ל"הבוקר הזה" בכאן רשת ב, אשר שודר הבוקר (שלישי). מלצר סיכם את מערכת הבחירות של 2019 כ"סוערת".

הצטרפו לעדכונים השוטפים בערוץ הבחירות בטלגרם של כאן חדשות

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

יו"ר ועדת הבחירות הוסיף: "צריך לשים לב שיש כאן אתגרים חדשים. הייתה פעילות ברשתות החברתיות, וחלק מהאמוציות הועלו לשם, והיו שם תופעות שהייתי מעדיף שלא יהיו. אבל בעבר חלק מהאמוציות הועלו לאלימות פיזית, וכאן זה היה פחות".

מלצר התייחס שוב לנושא של התערבות זרה בבחירות, ואמר: "ככל שיש התערבות כזו או אחרת, אם היא גלויה זה בסדר. החשש הוא מהתערבות חשאית או אנונימית. כשזה גלוי, זה עומד בפני הציבור לטוב ולרע. אני התרעתי שאסור למפלגות להיות מעורבות בהתערבות אנונימית או חשאית כי זה מקשה על גורמי הביטחון. אני לא רוצה להגיב בנושא ההתערבות אנונימית, תראיינו אותי אחרי הבחירות. אני לא מגיב בכלל בנושא לטוב ולרע, ושלא תפרשו את דבריי. אני רק אומר שנערכנו מפני חשש כזה.

"נושא הרשתות החברתיות מחייב תיקון חקיקה. היה אפשר לקדם זאת, אבל זה לא קודם לצערי. במגזר אחד קבעתי תקדים, שהוא אפילו עולמי. קבעתי כי כמו שיש הוראה שבמודעות אסור שתהיה אנונימיות, כך החלתי את זה גם על פרסומים הרשתות החברתיות. זו החלטה תקדימית עולמית. ב-2019 יהיו בחירות בערך בחצי עולם. עיני כל העולם היו נשואות אלינו, לראות איך אנחנו מתנהלים. הייתי בנושא במגעים גם עם פייסבוק וטוויטר".

על השימוש של ראש הממשלה בנימין נתניהו במעמדו כראש ממשלה במערכת הבחירות אמר מלצר: "היו לי עתירות על האירועים שקיים נתניהו במעונו. גם בחוק יש החרגה של מעון ראש הממשלה, ומותר לו לעשות שם פעילות פוליטית. מה שאסור לו - זה להשתמש במסגרת פעילות זו בכרזות של הליכוד. אחרי שזה נעשה, הוצאתי צו וזה פסק". מלצר הוסיף: "כמעט כולם קיבלו כרטיסים צהובים במערכת הבחירות הזו - וחבל. מפלגת העבודה קיבלה, בשלבים מסוימים גם כחול לבן".

עוד ציין יו"ר ועדת הבחירות המרכזית כי התוצאות הסופיות צפוי עיכוב בפרסום התוצאות הסופיות: "הפעם יש 41 רשימות מתמודדות, שזה אף פעם לא קרה. זה יגרום לעיכוב מסוים בספירה. זה ייתן לאנשים זמן לישון בשלישי בלילה. לקראת רביעי בצהריים תדעו יותר".

הפופולריים