טראמפ: ניצחונו של נתניהו הוא סימן טוב לשלום

טראמפ: ניצחונו של נתניהו הוא סימן טוב לשלום
היועץ לביטחון לאומי של טראמפ, ג'ון בולטון: "תוכנית השלום תפורסם בקרוב"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו ודונלד טראמפ
צילום: צילום: סוזן וולש, אי-פי

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, הגיב היום (רביעי) על תוצאות הבחירות, וטען שמדובר בסימן טוב לשלום. הנשיא האמריקני אמר כי "שמעתי שנתניהו ניצח. הוא בעל ברית נפלא. הוא חבר. אני חושב שיש סיכוי יותר טוב לשלום עכשיו שנתניהו ניצח". בתוך כך, יועצו לביטחון לאומי של טראמפ אמר כי תכנית השלום של האמריקנים תפורסם בקרוב. 

בשבוע שעבר פרסם העיתון הלבנוני "אל-אחבאר" פרטים על עסקת המאה שמגבש הממשל האמריקני ולפי הדיווחים תוכננה להתפרסם לאחר הבחירות. מלך ירדן שעודכן בפרטים בביקורו האחרון בוושינגטון, אמר כי מדובר בתוכנית מסוכנת ולא פשוטה לביצוע, ובפרט החלק הנוגע לחילופי אדמות. בנוסף, ירדן התבקשה לאזרח כמיליון פליטים פלסטינים בכמה פעימות - שלא ברור מהיכן יגיעו - זאת תמורת 45 מיליארד דולר שיושקעו בפרויקטים במדינה.

חלק נוסף של התוכנית נוגע לצופר ולנהריים - שטחים השנויים במחלוקת בין ישראל לירדן, שעל פי ההסכם יהיו בחזקת ישראל. על פי ההצעה, ירדן תקבל מסעודיה שטח שווה בגודלו, במקום השטחים הללו. בנוסף, סעודיה ומדינות נוספות במפרץ יממנו את שוויו. עוד אמר המלך עבדאללה לגורמים מצריים כי על פי המפות שראה, התוכנית האמריקנית כוללת מעין קונפדרציה בין הרשות הפלסטינית, ירדן והמנהל האזרחי הישראלי.

לפני כחודשיים התייחס בכיר בממשל לתכנית והבהיר כי "לא נעשה שום דבר שייפגע בביטחון ישראל". גורם בוושינגטון אמר בחודש פברואר לכתבים כי "התכנית הכלכלית תעבוד רק אם האזור יתמוך בו. זה חלק חשוב מאוד במשוואה הכללית".

הפופולריים