"נתניהו שולט בכל שריר": הפסיכולוגיה של המשא ומתן

"נתניהו שולט בכל שריר": הפסיכולוגיה של המו"מ
האם צפויה לנתניהו משימה פשוטה בדרך להרכבת ממשלתו החמישית, או שהמפלגות השונות יעשו לו את המוות? האנשים שהיו שם - בחדרי המשא ומתן, מספרים על הלחצים, המכשולים ושלל התרגילים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הממשלה ה-34
צילום: צילום: יונתן זינדר, פלאש 90

לראש הממשלה בנימין נתניהו צפויה משימה לא פשוטה בדרך להרכבת ממשלתו החמישית. כל אחת מהמפלגות העומדות על הפרק, אותן כינה לא פעם נתניהו "השותפות הטבעיות", מגיעות עם דרישות נחרצות. בתהליך הרכבת הקואליציה רב הנסתר על הגלוי.

יש שיאמרו כי תהליך הרכבת הממשלה הוא כמו משחק הפוקר. סטס טישקביץ', מייסד האקדמיה הישראלית לפוקר, הסביר: "כשאנחנו משחקים פוקר, כל אחד מנסה לא רק לנצח אחד את השני, אלא לרסק אחד את השני". הוא התייחס לנאום הניצחון של נתניהו ואמר - "ביבי שחקן מאוד משוחרר. לא תראה עליו רגש - הוא שולט בכל שריר בפנים שלו וכל פעם שהוא אומר 'אני חזק' מאמינים לו".

"ביבי משיג את המטרות שלו, לדעתי הוא בשיא הצלחתו כרגע": כך אמר אורי שני, יו"ר לשכתו לשעבר של אריאל שרון. יועץ התקשורת של נתניהו, אביב בושינסקי הוסיף כי "הוא נמצא במצב כזה שהוא יכול אפילו להבטיח את אותם תיקים לסיעות שונות". 

לא פעם הליך המשא ומתן להרכבת הממשלה מוצג לציבור כהליך דרמטי שנסגר בשעות הקטנות של הלילה ברגע האחרון. דובר ש"ס לשעבר, רועי לחמנוביץ', מציע תיאור קצת אחר: "אתה לא רוצה לראות שהמשא ומתן היה קל ונגמר במהירות, אז אתה מראה שיש קושי. מפזרים ישיבות, באים באמצע הלילה לדיון נוסף, יש המון דינמיקות איך עושים את זה". 

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, יחל בשבוע הבא את סבב ההתייעצויות עם כל הסיעות שנבחרו לכנסת במטרה לקבוע את זהותו של ראש הממשלה הבא. לרשותו של יו"ר המפלגה שנבחרה יעמדו, 28 ימים להרכיב ממשלה חדשה בישראל. במצב בו תידרש ארכה, בסמכותו של הנשיא להעניק ארכה של עד 14 ימים נוספים. 

הפופולריים