נשיא ברזיל מבהיר: לא התכוונתי להשתמש במילה "סליחה" בהקשר השואה

בולסונארו: לא התכוונתי לסליחה בהקשר של השואה
שגריר ישראל בברזיל פרסם בפייסבוק הבהרה שקיבל מז'איר בולסונארו, ובה טען הנשיא: "כל פרשנות אחרת לדבריי היא בעלת עניין לאנשים המבקשים להרחיק אותי מחבריי היהודים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא ברזיל ז'איר בולסונארו ביד ושם, אפריל 2019
צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90

שגריר ישראל בברזיל יוסי שלי פירסם הבוקר (ראשון) הבהרה בפייסבוק שקיבל מנשיא ברזיל ז'איר בולסונארו, לגבי התבטאויותיו על השואה, וכתב כי קיבל את הטקסט הבא מנשיא ברזיל: "לעם ישראל. בעת ביקורי בירושלים, כתבתי בספר המבקרים של יד ושם 'אלו השוכחים את עברם, נידונים לכך שלא יהיה להם עתיד'. כל פרשנות אחרת היא בעלת עניין רק לאנשים המבקשים להרחיק אותי מחבריי היהודים".

"סליחה כיום היא דבר אישי, ומעולם לא התכוונתי להשתמש במילה בהקשר היסטורי כמו במקרה של השואה, שבמהלכה בוצע רצח עם אכזרי של מיליוני חפים מפשע", הבהיר בולסונארו.

יו"ר מועצת יד ושם הרב ישראל לאו הגיב על דברי נשיא ברזיל בהבוקר הזה בכאן רשת ב ואמר: "לפי דעתי בולסונארו הבין את מה שהוסבר לו, בסך הכל הוא יצא מפה נרשם. בניגוד לנשיא הקודם שהיה קר - בולסונארו היה יותר אמפתי וידידותי. אני בטוח שראש הממשלה ימצא את הדרך והעיתוי להגיב על הדברים. אנחנו בכל אופן, לא מסוגלים לשכוח". 

"זה לא רק שאסור לשכוח, אתה לא יכול לשכוח - גילויי האנטישמיות של השנים האחרונות מזכירים לך כל פעם את התופעה, ולכן אתה לא מסוגל לשכוח כי תמיד יש מי שמזכיר לך מי אתה ולכן אני מוכן לעבור לסדר היום", אמר הרב.

האזינו לריאיון עם הרב ישראל לאו


אמש נשיא המדינה ראובן ריבלין יצא נגד הדברים שאמר בולסונארו, לפיהם "אפשר למחול על פשעי השואה", וצייץ בטוויטר: "אף אחד לא יורה על סליחת העם היהודי ואף אינטרס לא ירכוש אותה. העם היהודי לעולם יישא את דגל המאבק באנטישמיות ובגזענות".

בולסונארו, שביקר לפני כשבועיים בישראל - כולל ביד ושם - אמר את הדברים בפני קהל של כמרים אוונגליסטים בריו דה-ז'ניירו, והוסיף כי "יש צורך לנקוט בצעדים שיבטיחו כי השואה לא תתרחש שנית". אך בתום ביקורו ביד ושם עורר בולסונארו סערה כאשר אמר שהוא מסכים עם אמירת שר החוץ בממשלתו, ארנסטו אראוז'ו, כי המפלגה הנאצית בגרמניה היתה תנועת שמאל.

הפופולריים