השופט בדימוס מצא: אג'נדת שקד פשטה את הרגל; לשכת השרה: טוב שגילה את הדמוקרטיה אחרי שניסה לחסלה

השופט בדימוס מצא: האג'נדה של שקד פשטה את הרגל
המשנה לנשיא ביהמ"ש העליון לשעבר אמר בכאן רשת ב: "לא טוב לאקלים הציבורי שאת המדינה מנהיג אדם עם חשדות חמורים". על האפשרות שלוין ימונה לשר המשפטים: "הוא שלח חיצים מורעלים כלפי בג"ץ"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שופט העליון בדימוס אליהו מצא
צילום: צילום: אביר סולטן, פלאש 90

המשנה לנשיא בית המשפט העליון לשעבר השופט בדימוס אליהו מצא, התייחס היום (ראשון) לתוצאות הבחירות ואמר שלמעשה העם הדיח את שרת המשפטים איילת שקד. בריאיון לתכנית בחצי היום בכאן רשת ב הסביר מצא לאסתי פרז כי "העם אמר את דברו במישור הכללי. נכון שהעם העניק אמון לממשלתו של בנימין נתניהו ולסיעה שלו. אבל הוא גם הביע אי אמון באג'נדה של שקד".

האזינו לריאיון המלא עם אליהו מצא

"המצב נכון להיום הוא שהאג'נדה של איילת שקד, פשטה את הרגל. כנראה העם בכל זאת רוצה אמנם שלטון של ימין, של ליכוד, אבל רוצה גם שלטון חוק", המשיך מצא. "אני לא מעלה בדעתי שיש קול גדול בעם שקורא למחוק את שלטון החוק. העם לא רוצה שלטון יחיד, הוא לא רוצה שלטון פשיסטי ואפילו לא של רוב פשיסטי".

השופט בדימוס שכיהן כיו"ר ועדת הבחירות של הכנסת ה-15 התייחס לתיקי נתניהו והדגיש כי לפי החוק הוא יכול להמשיך לכהן. אך לדבריו, "אני אומר שזה לא רצוי. זה לא טוב לאקלים הציבורי שאת המדינה מנהיג אדם שיש עליו עננה כזו של חשדות בעבירות פליליות חמורות. לא יכולה להיות עבירה חמורה יותר מעבירת שוחד או הפרת אמונים בנסיבות קשות. עם כנראה מקבל, או שאולי הוא חושש שמי שיבוא במקומו לא יהיה מסוגל להגן על מדינת ישראל ולדבר עם טראמפ ועם פוטין כמו שהוא יודע".

"נתניהו לא מעוניין כרגע בקידום ההליך שלו, כמו שאני מתרשם. אם באמת היה נקי כפיים כפי שהוא טוען, הדבר העיקרי שהיה צריך לעשות הוא לזרז את ההליך", המשיך מצא. "אני לא מאמין לסניגורים שזה רק בגלל שהם לא קיבלו עדיין כסף. ללקוח שלהם לא אצה הדרך. סניגור במשפט פלילי, כשמסתיימת חקירה או לקראת שימוע, הם כמהים לקבל את חומר החקירה כמה שיותר מהר, כדי שיהיה להם יותר זמן ללמוד אותו עד תאריך השימוע. כאן, הם רוצים שהיועץ המשפטי לממשלה ימשיך להחזיק את החומר אצלו בהקפאה עמוקה".

מצא הגיב למועמדותו של יריב לוין לשר המשפטים ואמר: "לוין לא הסתיר את הביקורת הקשה שיש לו על בית המשפט העליון, בעיקר בג"ץ. הוא אמר את זה במילים רבות מספור בהזדמנויות שונות. מהבחינה הזו, הוא היה קצת מנטור של שקד. הוא שילח חיצים מורעלים כלפי בג"ץ בהזדמנויות שונות. יש לנו בג"ץ שהוא לדעתי בית המשפט הגבוה הכי מאופק במדינות הדמוקרטיות, בכל הנוגע לביקורת על מעשי הממשלה ועל חקיקת הכנסת".

מלשכת שרת המשפטים נמסר בתגובה לדברי מצא כי "אנחנו שמחים שמצא פתאום גילה את הדמוקרטיה, אחרי שניסה לחסל אותה באמצעות אקטיביזם שיפוטי".

השרה גילה גמליאל הגיבה בכאן רשת ב לדברי מצא ואמרה: "אני חושבת שזה ממש לא טוב ששופט בדימוס כבר קרא לכך שכביכול יש כתב אישום. ראש הממשלה עוד לא עבר שימוע אז כיצד כבר באים לחרוץ את עצם השימוע. הייתי מצפה מהשופט שיאמר שההליך עד כדי הגשת כתב האישום כוללת גם את הליך השימוע שבהחלט יכול להפריך לחלוטין את הגשת כתב האישום". 

הפופולריים