גורמים אמריקנים: ישראל אחראית לתקיפת מל"טים באיראן

דיווח: ישראל אחראית לתקיפת המל"טים באיראן
בוול סטריט ג'ורנל דווח כי ישראל עומדת מאחורי התקיפה וארה"ב לא לקחה בחלק • בכיר אמריקני לכאן חדשות: "יכולים לאשר שאף כוח של צבא ארה"ב לא ביצע תקיפות או פעולות בתוך איראן"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
צילום: רויטרס
צילום: צילום: רויטרס

שידור חי – כאן 11

גורמים אמריקנים דיווחו היום (ראשון) שישראל עומדת מאחורי תקיפת המל"טים אמש באיראן. כך על פי דיווח בוול סטריט ג'ורנל.

מוקדם יותר, בכיר אמריקני התייחס בשיחה עם כאן חדשות לתקיפה, והכחיש את מעורבותה של ארצות הברית: "יכולים לאשר שאף כוח של צבא ארצות הברית לא ביצע תקיפות או פעולות בתוך איראן, ואנחנו ממשיכים לעקוב אחר המצב". בישראל לא מתייחסים לדיווחים.

סוכנות IRNA מסרו פרטים נוספים על התקיפה וטענו כי "המתקף שהותקף אמש - הותקף בעבר". לדבריהם בהתקפה נעשה שימוש בשלושה מל"טים, מסוג קוואדקופטר מתקדמים המצוידים בפצצות. כוחות הביטחון המוצבים במתחם, ניסו למנוע מהם לתקוף לאחר ששמעו את קולם.

לפי הסוכנות, הכוחות הצליחו ליירט את אחד המל"טים שאיבד את קישור ה-GPS עקב חסימה איראנית. הדבר הוביל לנפילתו ולפגיעה בגג בית מלאכה. עוד ציינו כי "האיראנים השתלטו על עוד אחד מהקוואדקופטרים האלה, שספג פחות נזק במהלך הפעולה".

תיעוד התקיפה

הסוכנות פירסמה גם כי ועדת-חקירה תצא לאספהאן לחקור את התקיפה. האירוע באספהאן עלה היום בדיון ועדת חו"ב בפרלמנט האיראני, בנוכחות מספר גורמים רלוונטיים. ועדת החו"ב תשלח צוות בדיקה למקום, לסקור את המצב ולהגיש דוח לוועדת החו"ב, לשם קבלת החלטות בהמשך בהתבסס הממצאים.

מנגד, הבוקר אמרו מקורות אמריקנים לערוץ אלערביה אלחדת' הסעודי שהתקיפה הייתה רצינית מאוד והשתתפו בה חילות האוויר של ארצות הברית ומדינה נוספת שהיא לא ישראל וכוונה למחסן הטילים הבליסטים האיראני.

עוד דווח מפי המקורות האמריקנים כי "הפעולה נועדה להעביר מסר לאיראן ולרוסיה כי ארצות הברית לא תאפשר להקים מפעלים לייצוא נשק בליסטי". עוד דווח כי התקיפה כוונה לעבר מחסן טילים בליסטיים איראניים.

התקשורת האיראנית דיווחה כי התקיפה דומה לתקיפה של מפעל צנטריפוגות בכראג' ביוני 2021 ובתקיפת מתקן חיזבאללה בביירות באוגוסט 2019. הניו יורק טיימס דיווח כי ככל הנראה הרחפנים שוגרו מתוך איראן, זאת בשל מיקומה של העיר איספאהאן, הרחק מגבולותיה היבשתיים של איראן.

מוקדם יותר דיווחה הטלוויזיה האיראנית על פיצוץ גדול שנשמע במתקן צבאי בעיר איספהאן, ומשרד ההגנה במדינה מסר כי הפיצוץ התרחש ב"מרכז נשק". המתקן עצמו הוא מפעל לייצור תחמושת ששייך למשרד ההגנה. תושבים לאתר איראן אינטרנשיונל: היו שלושה או ארבעה פיצוצים.

בשבוע שעבר ישראל וארצות דימו תקיפה באיראן בתרגיל משותף. ברקע האירועים האחרונים והחשש מהסלמה, רכבת אווירית של בכירים אמריקנים הגיעו לאזור. אחרי ראש ה-CIA, שר החוץ של ארצות הברית יגיע מחר לישראל, לאחר שצה"ל והצבא האמריקני חתמו תרגיל בן ארבעה ימים.

בהכנת הידיעה השתתפו שמעון מיג'אן, רועי קייס, איתי בלומנטל, גילי כהן ורם ברנדס

הפופולריים