בתמורה לחוזה: סימנס חתמה על התחייבות לחרם על ישראל

סימנס חתמה על התחייבות לחרם על ישראל
בתמורה לפרויקט בטורקיה: החברה הגרמנית התבקשה לחתום על הצהרת מחויבות לחרם על ישראל, ועשתה זאת דרך חברת הבת הטורקית שלה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
סימנס
צילום: צילום: אי-פי

האם ענק התעשייה הגרמני סימנס נכנע לחרם הערבי? על פי דיווח היום (שישי) ברשת SWR הגרמנית, תאגיד סימנס, שמעורב בפרויקטים רבים בישראל, חתם על הצהרת מחויבות לחרם על ישראל באמצעות חברת הבת הטורקית שלו. זאת לצורך עסקה עם הרכבת הטורקית. כך עולה ממסמכים פנימיים של החברה.

על פי הדיווח, חברת הרכבות הטורקית ביקשה הלוואה מהבנק הסעודי לפיתוח האיסלם (IsDB) למימון רכישת הרכבות של סימנס. הבנק קבע כי כל הצדדים המעורבים בעסקה צריכים לכבד את חרם הליגה הערבית על ישראל. סימנס נאלצה בעקבות כך להגיש לבנק תצהיר שבו היא מתחייבת שלא לעשות עסקים עם ישראל.

לפי מסמכים פנימיים, אליהן הגיעה רשת SWR הגרמנית, יועצי סימנס הזהירו כי אי מתן ההצהרה היה מביאה ככל הנראה לפסילת הקבוצה במכרז. סימנס פתרה את הבעיה בכך שחברת הבת הטורקית שלה סימנס AS חתומה על הצהרת החרם. הקבוצה זכתה בסופו של דבר בחוזה, שהורחב בינתיים מעשר ל-12 רכבות.

לפי הדיווח, סימנס פתרה את הבעיה בכך שחברת הבת הטורקית שלה סימנס AS חתומה על הצהרת החרם. הקבוצה זכתה בסופו של דבר בחוזה, שהורחב בינתיים ל-12 רכבות. לכאורה הצהרה מהסוג הזה מפירה את החוק הגרמני. אבל לדברי SWR כששאלו ברשת את סימנס על התהליך, הקבוצה אמרה שהיא עומדת ב"כל כללי החוק הלאומיים והבינלאומיים".

מאז שנות ה-90 נמנעות רוב מדינות ערב מליישם את החרם הכלכלי שהוכרז לפני הקמת מדינת ישראל ב-1948. חלק מהמדינות המוסלמיות שהקימו את הבנק לפיתוח האיסלם אף חתמו על הסכמי שלום עם ישראל. גם טורקיה לא מחרימה את ישראל, ואף סעודיה - בעלת המניות הגדולה של הבנק הסעודי – לא מקיימת אותו באופן מעשי. אולם מבחינה פורמלית החרם עדיין לא בוטל.

לכאורה הצהרתה המדוברת של סימנס מפירה את החוק הגרמני. למעשה, נאסר על חברות גרמניות להצטרף לסנקציות וחרמות המוטלות על ידי מדינות שלישיות כדי לקבל חוזים ממשלתיים במדינות אלו. חריגים חלים רק על צעדים שעליהם החליטו גרמניה, האיחוד האירופי או מועצת הביטחון של האו"ם. אבל לדברי SWR כששאלו ברשת את סימנס על התהליך, הקבוצה אמרה שהיא עומדת ב"כל כללי החוק הלאומיים והבינלאומיים".

וולקר בק, נשיא אגודת ישראל-גרמניה

בעקבות המהלך נשמעים גינויים חריפים בגרמניה להצהרה שעליה חתמה סימנס. נשיא האגודה הגרמנית-ישראלית, וולקר בק, מתח ביקורת חריפה על סימנס: "אני חושב שזה כתם מוסרי לחברה גרמנית", אמר. בק מתכוון לבקש בדיקה משפטית של חוקיות המהלך של חברת סימנס.

הפופולריים