מי מונע את מיצג הטנק השרוף מול השגרירות הרוסית בברלין?

מי מונע מיצג טנק מול השגרירות הרוסית בברלין?
עיריית ברלין ממשיכה לעשות כל שביכולתה כדי למנוע ממיזם טנק רוסי שרוף להיות מוצב מול השגרירות בעיר • אף שבית המשפט המנהלי בעיר הורה לה להיענות לבקשת היזם, פנתה העירייה לבית המשפט וביקשה לבטל את ההחלטה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מיצג טנק בברלין, 04.02.23
צילום: -

יש כבר תאריך יעד - 24 בפברואר, יום השנה לפרוץ המלחמה באוקראינה. יש כבר טנק מיועד, יש יזם נלהב, ויש גם החלטת בית משפט מחייבת. אולם, עיריית ברלין ממשיכה לעשות כל שביכולתה כדי למנוע ממיזם הטנק הרוסי השרוף להיות מוצב מול השגרירות הרוסית בעיר, בלב השדרה הכי יוקרתית בה - שדרות אונטר דן לינדן.

למרות פסיקת בית המשפט המנהלי בברלין מחודש אוקטובר, שהורה לה להיענות לבקשתו של ההרפתקן ומנהל המוזיאונים אנו לנצה ולאפשר את הצבת הטנק הרוסי השרוף מול השגרירות, פנתה עיריית ברלין-מיטה וביקשה מבית המשפט לבטל את החלטתו הקודמת. ״עד כה, לאנו לנצה אין לא את הממדים ולא את המשקל של הטנק שאמור להיות מוצג", נאמר בעתירת העירייה, שהטילה ספקות ברצינות המיזם וביזם.

לנצה עצמו טוען כי מדובר בטענת כזב. "יש טנק קונקרטי - T-72 b3 פגום - שעבר השבחה לפני 20 שנה, וחונה בקייב במגרש חניה לציוד מלחמה שנתפס״. תאריך היעד להצבתו על פי היזם, הוא 24 בפברואר.

עם זאת, משהו עדיין חסר: אישור שהטנק מנוטרל מיכולת תנועה וירי, וגם פרט קטן אך לא שולי - טריילר שיעביר אותו מקייב לברלין. לדברי לנצה, אוקראינה תומכת בפרויקט, אך בגלל הלחימה בחזית יש לה גם קשיים גדולים במילוי משאלותיו של היזם. לנצה שנע על הקו ברלין-קייב רוצה לנסוע שוב לאוקראינה בשבוע הבא כדי לנסות להזיז (תרתי משמע) את הפרויקט התקוע.

״ראש עיריית ברלין מיטה ממשיכה לנסות לטרפד את תערוכת הטנק באמצעות משרדה המשפטי", כתב בציוץ שהעלה אתמול. "כעת הם חוששים ששמן עלול לדלוף החוצה. והולכי רגל עלולים להיתקל בו. נו, אז צריכה להיות גדר מסביב. ברצינות״.

בתשובה לתקשורת ראשת רובע ברלין-מיטה, סטפני רמלינגר מ"מפלגת הירוקים" טענה כי הבעיה היא דווקא אצל אנו לנצה ולא בעירייה. "אם המבקש ימסור לנו את זהות האובייקט שיוצג במיצג באופן מחייב, נכבד את החלטת בית המשפט״, אמרה רמלינגר. "אם יהיה טנק, יהיה גם אישור להציב אותו".

הפופולריים