איראן נגד גרוסי: הדוח על פורדו - שקרי

איראן נגד גרוסי: הדוח על פורדו - שקרי
בטהראן תקפו את יו"ר הסוכנות לאנרגיה אטומית לאחר שפרסם שבוצעו שינויים מהותיים במתקן הגרעין
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מתקן הגרעין בפורדו, 18.12
צילום: צילום: אי-פי

איראן תקפה את יו"ר הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א), רפאל גרוסי, לאחר שהעלה את חששותיו בנוגע לשינויים הסמויים שביצעה במתקן בפורדו. תקיפת היו"ר גרוסי הגיעה לאחר שפרסם דוח ובו הביע את חששותיו מכך שאיראן ביצעה שינויים מהותיים במפעל העשרת האורניום בפורדו ללא הודעה מוקדמת לסבא"א.

לאחר פרסום הביקורת של ארבע המעצמות- ארצות הברית, בריטניה, גרמניה וצרפת, טענו באיראן כי ממצאי הדו"ח אינם נכונים ומדובר בטעות. כעת, יו"ר הארגון לאנרגיה אטומית באיראן אלסמי אומר כי הם שלחו לגרוסי מכתב, בו ביקשו ממנו לתקן את הטעות בדוח, אך הוא פרסם את הדוח בתקשורת למרות זאת.

אלסמי צוטט בידי סוכנות הידיעות הממשלתית האיראנית אירנא באומרו "מדובר בהתנהגות לא מקצועית ולא מקובלת, אנחנו מקווים שהנוהג הזה לא יימשך, כי זה לא מקובל למוניטין שלו ושל הסוכנות". גרוסי ציין בפני הפרלמנט האירופי כי הוא מתכנן לבקר בטהראן בפברואר, לשם קיום דיאלוג פוליטי בחוץ או יצירת דיאלוג מחודש שכזה עם איראן.

בדיקה שלא הוצהרה מראש באתר להעשרת אורניום בפורדו באיראן מצאה ששתי קבוצות של צנטריפוגות IR-6 היו מתוכנתות בצורה "שונה באופן מהותי" ממה שאיראן הכריזה בפני הסוכנות לאנרגיה אטומית. כך פורסם ברביעי בחדשות הערב בכאן 11.

הפופולריים