ולדימיר השני: המהפך בתדמיות של פוטין וזלנסקי

ולדימיר השני: המהפך בתדמיות של פוטין וזלנסקי
נשיא אוקראינה הפך בשנה אחרונה מספק קומיקאי-פוליטיקאי לגיבור מלחמה. מנגד, פוטין שרצה להיזכר בהיסטוריה כמקביל של פטר הגדול, הוכיח שהוא ראוי יותר לתואר "רוצח המונים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ולדימיר פוטין, ולדימיר זלנסקי
צילום: צילום מסך

לפני שלוש שנים בדיוק הגיעו עשרות ראשי מדינות לישראל לכבוד אירוע לציון 75 שנה לשחרור מחנה ההשמדה אושוויץ'. אורח הכבוד והנואם המרכזי באירוע שנערך בירושלים היה נשיא רוסיה ולדימיר פוטין – האיש שהנהיג מעצמה של הצבא שנחשב אז השני בטיבו בעולם. מי שביקש לעורר פרובוקציה לפני הטקס בו נאם פוטין היה הנשיא החדש של אוקראינה – הקומיקאי ולדימיר זלנסקי.

יומן מלחמה | שנה לפלישה של רוסיה לאוקראינה

הדבר האחרון שהנשיא הצעיר היה צריך לתדמית החלשה שלו הוא שמיעת הרצאה על השואה מפי האויב הגדול של ארצו, הנשיא העוצמתי של רוסיה. זלנסקי ויתר אז על ההשתתפות בטקס וחטף מקלחת צוננת מיד ושם על התנהגותו "התמוהה".

איש לא היה יכול לשער אז שאותו זלנסקי ייכנס בקלות רבה שנתיים בלבד לאחר מכן לתפקיד חייו – נשיא גיבור המלחמה הנושא בגאון את המסר האוקראיני לכל רחבי העולם. החליפה מגושמת הוחלפה בסוודר ומכנסיים, זקן הופיע בטבעיות על הבייבי פייס ואיש לא זכר שעד לפני כמה שנים הוא כיכב במופעים ייעודיים לקהל דוברי הרוסית בישראל.

אחרי שנה של מלחמה בלתי מתפשרת – חל מהפך מושלם בתדמית של שני הוולדימירים – זלנסקי הוא הגיבור עכשיו, דמות נערצת ומכובדת – זה שכל הקונגרס האמריקני עומד ומריע לו. בעוד פוטין, אפילו בארצו, נראה כעת כדמות נלעגת שהוביל את הפדרציה הענקית לאבדון. "פוטין ראה את עצמו כפטר הגדול – הצאר הגדול בתולדות רוסיה, אבל בפועל הוא הפך לשם נרדף ל'רוצח המונים'", סיכם בלוגר רוסי מוכר את מצבו של נשיא רוסיה.

אבל כל זה לא אומר שמצפה לזלנסקי תקופה קלה – המלחמה עדיין בעיצומה ובעוד שנה יש בחירות לנשיאות אוקראינה. זמן החירום הוליד גיבורים נוספים המבקשים לרשת את כיסאו – ולכן הקרב בינו לבין ראש עיריית קייב ויטאלי קליצ'קו יהיה מרתק. גם לפוטין יש בחירות על הראש בעוד שנה – אם יתמודד כמובן שינצח – אבל השאלה היא האם מישהו בתוך רוסיה לא ישים קץ לפארסה הזאת עוד קודם?

הפופולריים