החוקר שחזה את האסון בטורקיה באזהרה למזרח התיכון

החוקר שחזה את האסון בטורקיה באזהרה למזה"ת
פרנק הוגרביטס בריאיון למאיה ראכלין במהדורת חמש: "בחצי השני של 2023 הסיכוי לרעידה מסוכנת באזור יעלה" | צפו בריאיון
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
החוקר ההולנדי
צילום: החוקר ההולנדי

פרנק הוגרביטס, חוקר רעידות אדמה במכון SSGEOS, חזה את רעידת האדמה בטורקיה לפני יומיים. היום (שני) הוא שלח אזהרה למדינות האזור של ישראל, בריאיון למאיה ראכלין במהדורת חמש בכאן 11. הוגרביטס אמר כי "בחצי השני של 2023 הסיכוי לרעידה מסוכנת במזרח התיכון - יעלה".

החוקר הסביר בריאיון איך הוא חזה את האסון, והוסיף כי אי אפשר להגיד בדיוק איפה יהיה האסון הבא, אבל "ברור שהסיכון לרעידות אדמה יעלה בארבע השנים הקרובות".

איך הצלחת לחזות את הרעידה?

"הסתכלתי על רעידות אדמה מהעבר, מאות שנים חלפו מאז התרחשה רעידת אדמה כזו. אנחנו יודעים שהמתח נבנה הרבה זמן ובמוקדם או במאוחר הייתה אמורה להתרחש רעידת אדמה גדולה נוספת". 

האם חזית את עוצמת הרעידה?

"קשה מאוד לקבוע את המיקומים המדויקים, אבל איתרתי במדויק אזורים מסוימים שבהם לא היו רעידות אדמה גדולות כבר הרבה זמן, אז ידענו שמתח נבנה, ואז הגיעה רעידת האדמה הגדולה הזו".

איך השיטה שלך עובדת?

"שילוב של מעקב אחר הגאוגרפיה של הירח, כמו למשל אתמול שהיה ירח מלא. יחד עם, פעילות גאומטריה קריטית של כוכבי לכת. בנוסף, אני בוחן את האטמוספרה בגלל התרחשות תנודות. כך, אני יכול לעשות הערכה גסה למקום שבו עלולה להתרחש רעידת אדמה".

האם המזרח התיכון צריך להיות מודאג?

"סביר מאוד שבשנים הקרובות יהיו רעידות אדמה גדולות באזורים קרובים כמו סוריה, לבנון או אפילו ישראל. רעידות אדמה גדולות משפיעות על האזור כולו ובאזורים סמוכים לא היו רעידות אדמה זמן רב. זה יכול לקרות בארבע השנים הקרובות, אבל קשה להגיד מתי בדיוק".

האם שנת 2023 היא אכן שנת רעידות האדמה?

"לא יודע לגבי ישראל, אבל זה נכון ששנת 2023 כנראה תהיה שנה משמעותית מבחינת רעידות האדמה, כי תהיה פעילות גאומטרית קריטית של כוכבי לכת, במיוחד בחצי השני של השנה. בנקודה הזאת אי אפשר להגיד איפה בדיוק זה יהיה".

הפופולריים