ביידן: אם סין תאיים על הריבונות שלנו - נגיב

ביידן: אם סין תאיים על הריבונות שלנו - נגיב
נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן נשא הלילה את הנאום המסורתי לאומה. חברת קונגרס צעקה לביידן "שקרן" כשדיבר על תוכניות הקיצוץ של הרפובליקנים • הנשיא שיגר מסר תקיף לסין ולעם האוקראיני אמר: ״נעמוד לצדכם כל זמן שידרש״
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ביידן נאם בקפיטול 8.2.23
צילום: צילום: רויטרס

נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן נשא הלילה את הנאום המסורתי לאומה (רביעי) את נאום מצב האומה השנתי בקפיטול של ארצות הברית, בוושינגטון. עיקר הנאום הוקדש לנושאי פנים וכלכלה, כאשר ביידן חוזר על הבקשה לאפשר לו ״לסיים את המלאכה״ בזכות שיתוף פעולה בין שתי המפלגות.

ביידן שיגר מסר תקיף לכיוונה של סין בעקבות גילוי בלון הריגול הסיני מעל שמי ארצות הברית בשבוע שעבר. ״אל תטעו, כפי שהבהרנו בשבוע שעבר: אם סין תאיים על הריבונות שלנו אנו נגן על שטחנו כפי שעשינו״, אמר ביידן. לדבריו מדינתו חזקה יותר מאי פעם בהתמודדותה עם סין.

בלון סיני בשמי אמריקה | האזינו להסכת עוד יום

בנוגע למלחמה באוקראינה אמר הנשיא האמריקני כי ארצות הברית הוכיחה שעמדה במבחן שהוצב בפניה, ועמדה לצד העם האוקראיני וזכותו לחיות בחירות. ״נעמוד לצדכם כל זמן שידרש״, הבטיח ביידן. הנאום נישא בפני מושב מיוחד של שני בתי הקונגרס וזו הפעם הראשונה שביידן נאם כאשר בית הנבחרים נמצא בשליטה רפובליקנית. 

הדיון הפך סוער לרגע כאשר ביידן טען כי כמה רפובליקנים מבקשים לקצץ את תוכניות הביטוח הלאומי והביטוח הרפואי לקשישים ונזקקים. הרפובליקנים צעקו לעברו ומחו וחברת הקונגרס מרג׳ורי טיילור-גרין, צעקה לעברו ״שקרן״. ביידן השיב בחיוך כי מי שאינו מאמין שישנן הצעות רפובליקניות כאלה מוזמן להתקשר למשרדו ולקבל עותק.

בפרק הכלכלי, העלה הנשיא על נס את הישגי ממשלו ואמר כי האינפלציה בירידה וכי האבטלה נמצאת בשפל של 50 שנה. הוא הזכיר את החקיקה שהעביר, אשר הזרימה מאות מיליארדים לתעשיית השבבים האמריקנית.

עוד הזכיר ביידן את החוק להשקעה בתשתיות וכן איים כי אם הרפובליקנים ינסו להפוך את החקיקה אשר מגבילה מחירי תרופות, הוא יטיל על כך וטו. ביידן גם קרא להגדל המיסים על מיליארדרים ועל תאגידים. ״אנו בונים כלכלה שבה איש אינו נשאר מאחור״, אמר הנשיא.

ביידן קרא בנאומו להנהיג רפורמת שיטור והזכיר את ההרג האכזרי של אזרח בידי שוטרים בטנסי בחודש שעבר. הוא גם קרא לקונגרס להעביר חקיקה שתאסור מכירה של נשק תקיפה. 

הפופולריים