מפקד משלחת הסיוע הישראלית לטורקיה בריאיון

מפקד משלחת הסיוע הישראלית לטורקיה בריאיון
אל"מ ואך לכאן חדשות: "ככל שהשעות עוברות - הלכודים חלשים יותר. האסון הזה הוא מהחמורים שידע העולם בשנים האחרונות"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
משלחת הסיוע הישראלית לדרום טורקיה, 08.02.23
צילום: צילום: דובר צה"ל

קרוב ל-60 שעות מאז שרעידת האדמה היכתה בטורקיה, אל"מ במילואים גולן ואך, מפקד משלחת הסיוע הישראלית לדרום טורקיה, שוחח אמש (רביעי) עם מיכל רבינוביץ' בחדשות הערב, וסיפר על מאמצי החילוץ שנמשכים במרץ. הבוקר דווח כי מניין הנספים באסון בטורקיה ובסוריה עלה ל-15 אלף. 

אל"מ ואך סיפר כי עד כה הצליחה המשלחת לחלץ ארבעה בני אדם בחיים מבין ההריסות, וכי כעת מתמקדים המאמצים בחילוצם של שניים נוספים. "על אישה אחת אנחנו עובדים כבר 12 שעות, את בעלה חילצנו לפני שש-שבע שעות", סיפר אל"מ ואך. "האישה תקועה עדיין עמוק בפנים ואני מלא אמונה שנוציא אותה בחיים. יש עוד נער שעדיין לא הגענו אליו ואני מאמין שנוציא אותם החוצה".

"הלכודים שמצאנו בהתחלה היו במצב גופני טוב יותר", הוסיף אל"מ ואך. "אלה שעכשיו חלשים יותר. הקור גם משפיע, הזמן לא עושה טוב וגם לא הקור".

אל"מ ואך, איש חילוץ מנוסה שהיה בעבר בזירות אסון קשות ומורכבות. "ראיתי זירות חמורות מאלה בהאיטי ב-2010, שם באמת נהרגו רבע מיליון איש. אבל המאפיינים של האסון הזה, הוא באמת מהחמורים שידע העולם בשנים האחרונות. כולל רעידות משנה ורבי קומות שקרסו כמו קלפים. לכן כמות האנשים שנמצאת בכל מבנה - זה חריג. מבנה רב-קומות זה מיקרו-קוסמוס. תשע קומות זה עשרות משפחות. פה יש יותר מ-120 בניינים שקרסו בצורה הזאת".

אחרי שנים בזירות אסון, גם כאן יש רגע שאותו המפקד הוותיק לא יישכח."לראות אדם שהוא אבא לילדים, מוציא בידיים שלו מבין ההריסות ילד קטן בן שנתיים בחיים, ואני רואה שכשהוא מוסר לי אותו - ברור לי שהוא חושב על הבן שלו. אני חושב עליו כאבא ועליו כמפקד, ועל האמא שנמצאת עדיין בפנים, שומעת את הבן שלה וגם אליה אנחנו מגיעים בשעות אלו".

הפופולריים