ברצלונה משהה את יחסיה המוסדיים עם מדינת ישראל

ברצלונה משהה את יחסיה המוסדיים עם מדינת ישראל
ראש עיריית ברצלונה במכתב לרה"מ: "אין דבר המשתווה לאלימות שחווה העם הפלסטיני" • מועצת העיר תצביע החודש על ביטול הסכם ערים תאומות עם תל אביב-יפו • משרד החוץ בתגובה: החלטה אומללה שנותנת רוח גבית לקיצונים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ברצלונה
צילום: צילום: גטי אימג'ס

אדה קולאו, ראש עיריית ברצלונה הודיעה היום (רביעי) במסיבת עיתונאים מיוחדת על השהיית היחסים המוסדיים עם מדינת ישראל. "אין דבר שמשתווה לאלימות המערכתית שחווה העם הפלסטיני", אמרה קולאו במכתב ששלחה לראש הממשלה בנימין נתניהו בו הודיעה על ביטול היחסים - לעת עתה.


"המצב מכריח תגובה של המוסדות" אמרה קולאו, והוסיפה כי היא מקווה "שהמהלך יעורר חשבון נפש". היא טענה שאין במהלך סטנדרט כפול, והוסיפה שהיא מגלה הבנה לאלימות שסופגים אזרחי ישראל. היא ציינה בנוסף כי המהלך אינו נגד "האוכלוסיה אלא נגד המדיניות."

הצעד של ראש העירייה מגיע בשל עצומה מחייבת עליה חתומים 4,000 מתושבי העיר, בגיבוי 100 ארגונים פרו-פלסטינים, בהם גם ארגון יהודי-פלסטיני "האגודה היהודית-פלסטינית של קטאלוניה". חותמי העצומה קראו לעירייה ליישם מדיניות שנקראת "ברצלונה לא עם אפרטהייד, ברצלונה כן עם זכויות אדם".

בחודש שעבר החלה מועצת העיר ברצלונה לדון בביטול הסכם ברית ערים תאומות עם תל אביב-יפו, הסכם שנחתם ב-1998 יחד עם עיריית עזה. הצבעה על ביטולו תתקיים בהמשך החודש.

קולאו, ראש עיריית ברצלונה מאז 2017, חברה במפלגת "פודמוס" מהשמאל-הקיצוני, רואה בישראל מדינת אפרטהייד ומקדמת ברחבי ספרד עצומות שקוראות לממשלה ולרשויות לאמץ מדיניות של חרם על ישראל. עם זאת, קולאו שללה טענות לפיהם מדובר במהלך אנטישמי ואמרה כי "ברצלונה גאה במורשתה היהודית".

ממשרד החוץ נמסר בתגובה: "ההכרזה של ראש העיר ברצלונה על הקפאת היחסים עם מדינת ישראל ועם העיר תל אביב, היא החלטה אומללה שעומדת בניגוד מוחלט לעמדת רוב תושבי ברצלונה ונציגיהם במועצת העיר. ההחלטה נותנת רוח גבית לקיצונים, ארגוני טרור ואנטישמיות, ופוגעת באינטרסים של תושבי ברצלונה. הידידות בין ישראל לברצלונה היא ארוכת שנים, ומבוססת על תרבות וערכים משותפים. גם ההחלטה האומללה הזו לא תפגע בידידות הזו".

הפופולריים