דמוקרטיה, סוף: ככה נראות מדינות שחשבו שלהן זה לא יקרה

דמוקרטיה, סוף: המדינות שחשבו שלהן זה לא יקרה

סדרת כתבות מפולין ומהונגריה, עם האנשים שהיו שם כשהכול התהפך | השבוע בחדשות הערב בכאן 11
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
סדרה - דמוקרטיה סוף 19.02.23
צילום: סדרה - דמוקרטיה סוף 19.02.23

בחדשות הערב בכאן 11 שודרה השבוע סדרת הכתבות "דמוקרטיה. סוף", של דב גיל-הר ואיתמר מאירי. השניים ליוו את הדמוקרטיות הדועכות בפולין ובהונגריה, עם קריצה לישראל ולמצב הפוליטי חברתי כאן.

פרק 1: השופטים שיצאו למלחמה בפולין במסר חריף לישראל

בפרק הראשון - פולין. כתב כאן חדשות שוחחו עם שלושה שופטים מאוימים ונרדפים - שני שופטים ושופטת אחת, אחד מהם מושעה – רק בגלל עצמאותם (כל אחד בנפרד). הם מסבירים מה קורה כשהממשלה מחליטה להכריז עליך "אויב העם".

פרק 2: אחרי שסיים לטפל בערוץ הציבורי, השלטון בפולין משתלט על התקשורת הפרטית

בפרק השני ממשיכים בפולין. המלחמה על התקשורת החופשית. השידור הציבורי בפולין נלחם על חייו וזה נהיה רק יותר גרוע. אבל לא רק השתלטות על התקשורת הציבורית שנהייתה שופר מוחלט של השלטון, אלא גם על המדיה הפרטית. פרט טריוויה: הממשלה, באמצעות חברת אנרגיה ממשלתית (רוב תחנות הדלק שלה), קנתה רשת של 110 מקומונים.

ביקרנו במערכת עיתון פולנית עצמאית וחופשית, אבל מדוללת לגמרי באמצעים. ביקור בתחנת הטלוויזיה החופשית TVN - שכל הזמן מנסים לסגור אותה, ומחוקקים נגדה. התחנה עוד שורדת בגלל שהיא בבעלות אמריקנית, וביידן ובלינקן התגייסו להצילה. עוד בפרק, מראיינים את אחיו של ראש העיר של גדנסק, שנרצח לפני ארבע שנים, אחרי שנה של הסתה בערוצים הממשלתיים/ציבוריים.

פרק 3: "רוצים לשלוט לנו בנשמה": אנשי התרבות בפולין המצונזרת מסרבים לשתוק

בפרק השלישי בדקנו את ההשתלטות על החינוך ועל מוסדות התרבות. מנהל ומייסד מוזיאון ״פולין״ היהודי, שסירב להיענות לתכתיבי הממשלה, תיאר איך השיטה עובדת. בפרק התראיינו גם מנהל תיאטרון והשחקנית הראשית במחזה שעולה בקרקוב, והשלטון מיידה בו בליסטראות. והיה גם ביקור בבית ספר עצמאי יחסית בוורשה, ושיחה עם המנהלת על האובססיה של הממשלה הזו עם החינוך - שאצלה בבית הספר לא יצליח, כי ההורים מממנים את רוב התקציב.

פרק 4: הממלכה של אורבן - מסע בעקבות המהפכה של רה"מ הונגריה

בפרק הרביעי עוברים להונגריה. אורבן הפך כפר קטן בפאתי בודפשט לאטרקציה תיירותית במימון אירופי, שכולה פולחן אישיות עם אצטדיון כדורגל מטורף. האירופאים ממש עצבניים על זה שלשם הלך הכסף.

<iframe id="kaltura_player_1677187769" src="https://cdnapisec.kaltura.com/p/2717431/sp/271743100/embedIframeJs/uiconf_id/45733501/partner_id/2717431?iframeembed=true&playerId=kaltura_player_1677187769&entry_id=1_0ylnc41u" width="560" height="315" allowfullscreen webkitallowfullscreen mozAllowFullScreen allow="autoplay *; fullscreen *; encrypted-media *" frameborder="0"></iframe>

פרק 5: כיצד נטרלה ממשלת הונגריה את התקשורת והפוליטיקאים מהאופוזיציה

בפרק החמישי בדקו האם המצב בהונגריה באמת כזה גרוע. סגן שר החוץ ההונגרי יתראיין, וגם נציג האופוזיציה, פרופסור שסולקה לווינה יחד עם המוסד האקדמי שבו הייתה דיקאנית.

הפופולריים