ארה"ב תוקפת: רוסיה ביצעה פשעים נגד האנושות באוקראינה

ארה"ב תוקפת: רוסיה ביצעה פשעים נגד האנושות
סגנית נשיא ארה"ב הציגה בוועידת מינכן ראיות להוצאה להורג, אונס, עינויים וגירוש בכוח שביצעו הרוסים באוקראינה. האריס: "אם פוטין חושב שהוא יכול להתיש אותנו, הוא טועה טעות חמורה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אוקראינה מלחמה
צילום: צילום: רויטרס

סגנית נשיא ארצות הברית קמלה האריס, נשאה היום (שבת) נאום בוועידת הביטחון במינכן, והאשימה את רוסיה בביצוע פשעים נגד האנושות באוקראינה. האריס ציינה כי רוסיה אחראית ל"מתקפה נרחבת ושיטתית" נגד אוקראינה, והציגה ראיות על הוצאה להורג, אונס, עינויים וגירוש בכוח, שלעיתים גם התבצע נגד ילדים.

לדברי האריס, רוסיה לא רק ביצעה פשעי מלחמה - כפי שהצהיר הממשל בוושינגטון שבועות אחדים לאחר הפלישה הרוסית לאוקראינה, לפני כמעט שנה - אלא גם נקטה פעולות לא-חוקיות נגד אוכלוסייה אזרחית. "המעשים שלהם הם פגיעה בערכים המשותפים שלנו, באנושות המשותפת שלנו".

עוד היא התייחסה למערכת היחסים המעמיקה בין רוסיה וסין מאז החלה המלחמה, ואמרה כי העניין מדאיג את ארצות הברית. סגנית הנשיא ציינה שסיוע סיני לרוסיה יחתור תחת הכללים המכתיבים את הסדר הבינלאומי.

"אם פוטין חושב שהוא יכול להתיש אותנו, הוא טועה טעות חמורה", אמרה האריס. עוד הוסיפה כי תמיכה דו-מפלגתית וטרנס-אטלנטית לאוקראינה תימשך כל זמן שהיא נדרשת. לטענתה: "אנו לא יכולים לחיות בעולם בו מדינות לא מצייתות לכללים ולנורמות. אם פוטין יצליח - מדינות אוטוריטריות אחרות יתומרצו לעשות אותו הדבר".

ראש ממשלת בריטניה רישי סונאק, נשא גם הוא דברים בוועידה. את רוב הנאום הקדיש למלחמה באוקראינה ולקריאה להגביר את אספקת הנשקים ואת היקף הסיוע הצבאי למדינה. "אני סבור שאנו נמצאים בנקודת מפנה במלחמה באוקראינה. המאמצים הקולקטיביים של המערב עושים שינוי", אמר סונאק, "אבל בכל יום שעובר, הכוחות הרוסים מסבים יותר כאב ויותר סבל". 

הפופולריים