מתנגד בולט לפוטין מאושפז בישראל במצב קשה

מתנגד בולט לפוטין מאושפז בישראל במצב קשה
העיתונאי ניקולאי סוונידזה, שסרב לתמוך בפלישה לאוקראינה, במצב קשה. משפחתו משוכנעת: הוא הורעל
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ניקולאי סוונידזה
צילום: צילום מסך

לישראל הובהל בימים האחרונים העיתונאי הרוסי ניקולאי סוונידזה, מתנגד המלחמה באוקראינה. כך פורסם היום (ראשון) בתוכנית "השעה הבינלאומית" ברשת ב. סוונידזה אושפז במצב קשה לפני כשבועיים לאחר שהראה תסמינים של שבץ מוחי, אך משפחתו משוכנעת כי הורעל על ידי השלטונות.

סוונידזה בן ה-67, אולי הנסיך של התקשורת הרוסית בשנות ה-90, וה-2,000 הוא דמות מאוד מורכבת. לאחרונה חשף שהוא קרוב משפחה רחוק מאוד של העריץ יוסף סטלין. על פי הדיווחים ברוסיה הוא אושפז עם בתחילת החודש עם מחלת ריאות קשה – זמן קצר לאחר שהנשיא פוטין סילק אותו מהמעוצה המייעצת לנשיא בתחום זכויות האדם. האם הורעל כפי שחושדים חלק מתומכיו? אין אישור רשמי לכך – מה שבטוח שיש המון מסתורין סביב האשפוז הזה.

יחסיו של סוונידזה עם השלטון ב-30 השנים האחרונות ידעו עליות ומורדות. במקור הוא חוקר בתחום מדע המדינה שהגיע לתקשורת די במקרה אך מהר מאוד החל לנצל את הכוח שניתן לו – תחילה כמגיש בערוצי הטלוויזיה המרכזיים ולאחר מכן כמנחה של תוכניות היסטוריות.

סוונידזה מחזיק בדעות רוסיות לאומניות ומרבה לבקר את הבולשביקים שהנהיגו את ברית המועצות ואת סטלין עצמו. כך למשל טען שהקומוניסטים הרוסים התייצבו לצד גרמניה במלחמת העולם הראשונה ובעצתם בגדו בארצם כדי לתפוס את השלטון ב-1917.

אירוע מפורסם שקשור בסוונידזה התרחש באולפן רדיו סמוסקווה ב-2018 אז התעמת פיזית עם הוגה אנטישמי בשם מקסים שבצ'נקו סביב השאלה איך רוסיה ניצחה את מלחמת העולם השנייה – שבצ'נקו טען שזה קרה בזכות המנהיגות של סטלין, סוונידזה מנגד גרס שזה קרב בזכות ההקרבה העצומה של העם הסובייטי.

סוונידזה ניהל מערכת יחסים מורכבת עם שלטונו של פוטין אך בפלישה האחרונה לאוקראינה הוא סרב לתמוך וכאמור סולק מתפקידו בוועדה המייעצת לנשיא בתחום זכויות האדם. כעת על פי כל הסימנים הוא נאבק על חייו.  

הפופולריים