שנה למלחמה באוקראינה: ביידן הגיע לקייב ונפגש עם זלנסקי

ביידן הגיע לקייב ונפגש עם זלנסקי
מדובר בביקור ראשון של הנשיא האמריקני באוקראינה מאז תחילת המלחמה • "הטיסה לפולין" ואנשי הסוד: כך ביידן הפתיע את העולם בביקור בקייב
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
זלנסקי ביידן
צילום: רויטרס

שנה למלחמה באוקראינה | האזינו לעוד יום

הפתעה נשיאותית: נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן הגיע היום (שני) במפתיע לקייב ונפגש עם נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי. בבית הלבן אישרו את דבר הביקור. בתמונות שהגיעו מהבירה האוקראינית נראו השניים כשהם מסיירים במרכז העיר. 

זוהי הפגישה השנייה של שני הנשיאים מתחילת הפלישה הרוסית, כשהקודמת הייתה כשהנשיא זלנסקי ביקר בארצות הברית לפני כחודש וחצי. הנשיא ביידן הבטיח במהלך הפגישה עם עמיתו האוקראיני חבילת סיוע צבאי נוספת בסך 500 מיליון דולר שתכלול תחמושת. זלנסקי ציין: "הביקור מהווה סימן חשוב לתמיכה של ארצות הברית בנו". 

בכיר בממשלת אוקראינה אמר לכאן חדשות: "אנחנו מבקשים את הביקור הזה כבר הרבה זמן. הכנו אותו בפרק זמן קצר מאוד, עם רמת הסודיות הגבוהה ביותר דרך קווי התקשורת של ראש הסגל של זלנסקי ירמק ושר החוץ קולבה". במהלך הסיור של ביידן נשמעה בקייב אזעקה - זאת לאחר שהאוקראינים זיהו מטוס רוסי משטח בלארוס מסוג מיג 31, המסוגל לשאת טילים על קוליים.

במוסקווה מנגד, הגיבו באמירה בעלת גוון אנטישמי לביקור של ביידן. דוברת משרד החוץ הרוסי מריה זכארובה פרסמה תמונה של ביידן וזלנסקי בכנסייה בקייב וצירפה כיתוב - "אז מי פה שייך בדיוק לאמונה הנוצרית אורתודוכסית?" - רמז ליהדותו של נשיא אוקראינה. 

"הטיסה לפולין" ואנשי הסוד: כך ביידן הפתיע את העולם בביקור בקייב

בשבוע האחרון בכירים בבית הלבן נפנפו "מטעמי אבטחה" שאלות ותהיות על ביקור אפשרי של ביידן בקייב יחד עם ביקורו בוורשה. הבית הלבן פרסם הלילה את לו"ז הביקור של הנשיא בוורשה. לפי הלו"ז ביידן היה אמור לטוס מאוחר יותר, כשבמציאות הוא היה כבר על המטוס בדרכו לאוקראינה. 

מספר מצומצם ביותר של כתבי הבית הלבן ידעו על כך והצטרפו לנסיעה, והטלפונים שלהם נלקחו. הכתבים הורשו לשלוח דיווחים רק לאחר שביידן כבר נחת. הנשיא האמריקני טס לפולין וחצה את הגבול לקייב באמצעות רכבת בנסיעה שארכה כ-10 שעות. ביידן הגיע לקייב ב-8:00 בבוקר (שעון ישראל).

לפגישה בין השניים קדמה חרושת שמועות - תחילה דווח על חסימות כבישים נרחבות בקייב. לאחר מכן פורסם כי שר החוץ של אוקראינה דמיטרי קולבה ביטל במפתיע ביקור מתוכנן בבריסל. סגן שר החוץ של אוקראינה אנדריי מלניק אמר: "הכנו הפתעה כדי שייראו שלא תומכים בנו רק במילים. חשוב שאורחים חשובים יגיעו להביע תמיכה בקייב". 

הפופולריים