זלנסקי: מקווה שישראל תבחר בצד האוקראיני

זלנסקי: מקווה שישראל תבחר בצד האוקראיני
במסיבת עיתונאים שערך בקייב בציון שנה למלחמה, התייחס הנשיא לתוכנית שלום אפשרית וליחסים עם ישראל
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
וולודימיר זלנסקי
צילום: צילום: גטי אימג'ס

שנה למלחמה באוקראינה: הנשיא וולודימיר זלנסקי קיים היום (שישי) מסיבת עיתונאים בקייב, בה התייחס, בין השאר ליחסים עם ישראל ולציפיותיו ממנה. את מסיבת העיתונאים פתח זלנסקי במילות הוקרה לאלה שלחמו על הגנת אוקראינה, ועל הסיוע שקיבלה אוקראינה כדי שתהיה בלתי מנוצחת מול רוסיה, וביקש מהנוכחים לעמוד דקת דומייה לזכר העיתונאים שנהרגו במהלך המלחמה.

נשיא אוקראינה סיפר כיצד במהלך המלחמה ביקש סיוע מהפוליטיקאים בישראל, ודיבר על היחסים הטובים שהיו לאוקראינה עם ישראל במהלך השנים. הוא אמר כי הוא מכיר ביחסים הסבוכים שיש לישראל עם רוסיה, אבל ציין כי אינו מבקש מישראל שתהיה בעמדה של מתווכת אלא שתבחר צד, והוא מקווה שתבחר בצד האוקראיני.

זלנסקי התייחס להיתכנות של תוכנית שלום שתביא לסיום המלחמה באוקראינה, ואמר שתוכנית כזו תצריך ערבויות ביטחוניות לאוקראינה ואירופה. זלנסקי קרא למדינות שהצביעו אתמול נגד ההחלטה של עצרת האו"ם להצטרף לשיחות בהן ידונו בדרכים לסיום המלחמה. עם זאת, הבהיר זלנסקי שלא יסכים ששטחים אוקראינים יישארו בידיים רוסיות, ואמר "כבדו את זכותנו לחיות בארצנו. עזבו את השטח שלנו, הפסיקו להפציץ אותנו".

עוד אמר זלנסקי שאם כל שותפותיה של אוקראינה תעשינה "שיעורי בית", וייקחו חלק במאמציה של אוקראינה, הניצחון יהיה בלתי נמנע, כי האמת נמצאת לצדה של אוקראינה.

בתוך כך, התרחשה מוקדם יותר היום תקרית דיפלומטית בישיבת מועצת הביטחון של האו"ם לציון שנה למלחמה באוקראינה, כאשר שר החוץ האוקראיני קולבה ביקש דקת דומייה לזכר קורבנות התוקפנות הרוסית. בזמן שמשתתפי הישיבה עמדו, השגריר הרוסי לקח את המיקרופון שהיה לידו וביקש מהנוכחים לעמוד לזכר כל הקורבנות באוקראינה, החל משנת 2014 - ברמיזה לנפגעים הרוסים שנפגעו כביכול על ידי הכוחות האוקראינים.

הפופולריים