סבא"א: הפיקוח במתקן ההעשרה בפורדו יוגבר

סבא"א: הפיקוח במתקן ההעשרה בפורדו יוגבר
גרוסי אחרי ביקורו באיראן: איראן תאפשר לסוכנות ליישם פעולות פיקוח
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
כור גרעיני במטה לאנרגיה אטומית של איראן, טהרן
צילום: אי-פי

איראן מתכוונת לשתף פעולה עם הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) במטרה לפתור את בעיות האבטחה במתקני הגרעין. ראש הסוכנות, רפאל גרוסי, אמר הערב (שבת) בהצהרה אחרי ביקורו במדינה כי איראן תאפשר לסוכנות ליישם פעולות אימות ופיקוח כדי להבהיר את סוגיית חלקיקי האורניום שהועשרו לרמה של כ-84% במתקן בפורדו.

גרוסי אמר שהפיקוח במתקן ההעשרה בפורדו יוגבר בחמישים אחוז, וכי הסוכנות גם תפקח על מתקנים שאינם מוצהרים באיראן במטרה לאתר בהם עקבות אורניום. כך מוסרת קשבתנו שירז תקווה. לדבריו, "כמות החומר המועשר שנמצאה באיראן קיימת בעוד הרבה מדינות, ההבדל הוא הגישה המוגבלת שלנו למתקני הגרעין". 

לפני כשבועיים, סבא"א הודיעה כי איתרה העשרות אורניום ברמה של 84% באיראן, שישה אחוזים פחות מהרמה הנדרשת לייצור נשק גרעיני. זו הרמה הגבוהה ביותר שאותרה אי פעם בטהראן. עד כה העדויות היו על העשרת אורניום ברמה של 60% וזו גם הייתה הטענה הרשמית של איראן.

ההערכה במערכת הביטחון הישראלית הייתה שלאיראנים יש את היכולת להגיע להכשרת אורניום של 90%, אך הם אינם מעוניינים לחצות את הרף. ראש אמ"ן אהרון חליווה אמר בנובמבר: "מתקרב הזמן שבו יגיע לידי ביטוי המבחן הגדול ביותר של הקהילה הבינלאומית - כשאיראן תשתעשע בהעשרה ל-90%".

לפני כשבועיים תקפה איראן את יו"ר הסוכנות לאנרגיה אטומית לאחר שפרסם דוח בו הביע את חששותיו מכך שאיראן ביצעה שינויים מהותיים במפעל העשרת האורניום ללא הודעה מוקדמת. לטענת טהראן, הדוח שפורסם הינו שקרי.

הפופולריים