מזכ"ל האו"ם: "שוויון מגדרי – בעוד 300 שנה"

מזכ"ל האו"ם: "שוויון מגדרי – בעוד 300 שנה"
אנטוניו גוטיירש דיבר בוועדה של האו"ם לקראת יום האישה. המזכ"ל נמנע מלהזכיר במפורש את איראן כמפרת זכויות נשים על רקע מחאת החיג'אב
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פליטים אפגניסטן
צילום: פליטים אפגניסטן

"ייקח עוד 300 שנה לשוויון מגדרי", כך הכריז היום (שלישי) מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש. הוא דיבר בוועדה של האו"ם לקראת יום האישה הבינלאומי החל ב-8 במרץ. ההערכה של  המזכ"ל הת'קבלה על סמך מחקרים שונים שבוצעו באו"ם בנושא מעמד האישה.

במהלך נאומו ציין מזכ"ל האו"ם כי "התקווה לשוויון מגדרי מיידי הולכת ונעלמת", זאת כיוון שעדיין יש מדינות ברחבי העולם בהן יש תמותה גבוהה של אימהות, מדינות בהן נשים הותקפו משום שהלכו לבית ספר על מנת לרכוש השכלה ומדינות בהן נכפו נישואין על נשים בגיל מאוד מוקדם.

גוטיירש לא הזכיר בנאומו את איראן, בה פרצו בשנה האחרונה מהומות על רקע מותה של הצעירה אייסה אמיני שהוכתה על ידי משמרות הצניעות בשל אופו עטיית החיג'אב שלה. איראן סולקה בשל האירועים מן הוועדה שמולה דיבר המזכ"ל – אך הוא עדיין בחר לא להזכיר במפורש את שמה של הרפובליקה האסלאמית ככזו המפרה זכויות נשים. מדינה שגוטרש ציין בנאומו היא אפגניסטן. לדבריו מאז השתלטות הטליבאן על המדינה האסיאתית ישנה תופעה של "העלמות נשים מהמרחב הציבורי".

במקביל אמר המזכ"ל כי "סכסוכים ומלחמות משפיעות לרעה על מעמד האישה" וקרא לחקור טענות על פשעי מלחמה שבוצעו נגד נשים במהלך הקרבות באוקראינה.

הפופולריים