לאחר ההפגנות – ממשלת גיאורגיה חוזרת בה מ"חוק הסוכנים"

ממשלת גיאורגיה חוזרת בה מ"חוק הסוכנים"
הממשלה בטביליסי הודיעה כי היא מפסיקה לקדם את החקיקה: "מכונת תעמולה הציגה את החוק באור לא נכון – אך לא ניתן יד לפילוג העם"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ההפגנות בגאורגיה
צילום: צילום: אי-פי

הישג גדול לאופוזיציה בגיאורגיה: לאחר שני לילות של הפגנות מול בניין הפרלמנט, הודיעה היום (חמישי) מפלגת השלטון "התקווה הגיאורגית" כי היא מפסיקה את הליכי החקיקה של "חוק הסוכן הזר". החוק ביקש לקבוע כי כל ארגון אזרחי או כלי תקשורת המקבל מימון חיצוני ייאלץ להכריז על עצמו ברבים כ"סוכן זר".

חוק בעל מאפיינים דומים קיים בעשור האחרון ברוסיה ובמסגרתו הוגדרו מאות ארגונים כ"סוכנים זרים". קידום הליכי החקיקה הוביל לזעם בקרב האופוזיציה הליברלית בגיאורגיה שטענה שמדובר בחוק לא דמוקרטי המרחיק את גיאורגיה מחברות באיחוד האירופי. גם במערב הצטרפו לביקורת כשהאחראי על מדיניות החוץ של האיחוד האירופי ג'וזף בורל הכריז כי "מדובר בחוק שאינו עומד בקנה אחד עם המקובל במערב".

בהודעה של מפלגת השלטון "התקווה הגיאורגית" בנוגע להפסקת קידום החקיקה נאמר: "ראינו שהחוק מפלגת את העם. מכונת תעמולה שקרית גרמה לחלקים מהגיאורגים להאמין כי מדובר בחוק רוסי המרחיק אותנו מהאיחוד האירופי. אנחנו כשלטון אחראי – לאור המצב שנוצר מפסיקים את הליכי החקיקה ובקרוב נסביר לכל גיאורגי מה המשמעות האמתית של החוק ולמה הוא נחוץ".

במהלך ההפגנות נגד החוק בכיכר שוטא רוסתוולי שמול הפרלמנט הגיאורגי נעצרו למעלה מ-70 בני אדם. עדיין לא ברור האם ההליכים הפליליים נגדם יימשכו.

הפופולריים