לוקאשנקו: "הבנו כמה שאיראן ובלארוס זקוקות אחת לשנייה"

"הבנו כמה שאיראן ובלארוס זקוקות אחת לשנייה"
נשיא בלארוס התקבל בטהראן וחתם על הסכם גג לשיתוף פעולה בין המדינות עד 2026
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
לוקאשנקו, ראיסי, איראן, בלארוס
צילום: צילום מסך

מתאחדים נגד העולם החופשי: נשיאי איראן ובלארוס איברהים ראיסי ואלכסנדר לוקאשנקו חתמו על הסכם המניח יסודות לשיתוף פעולה בין שתי המדינות עד שנת 2026. ההסכם מתווה שיתוף פעולה בין מינסק לטהראן בשורה ארוכה של נושאים ובהם פוליטיקה, כלכלה ומדע. ההסכם נחתם במהלך ביקורו בטהראן של הנשיא אלכסנדר לוקאשנקו שמנסה למנף את יחסי החוץ של ארצו.

ההתקרבות ביחסי איראן ובלארוס התרחשה על רקע העובדה שמדובר במדינות מהבודדות בעולם שממשיכות לשתף פעולה ולתמוך באופן פעיל ברוסיה על רקע הפלישה של פוטין לאוקראינה. לוקאשנקו וראיסי נחשבות לדמויות מוקצות בעולם המערבי והם ממעטים לצאת לביקורים מחוץ לארצם. 

אחרי ביקור שערך בזימבאבווה התקבל לוקאשנקו בכבוד רב בטהראן על ידי איברהים ראיסי ואמר לעמיתו האיראני: "אתם יכולים לסמוך עלינו". לעיתונאים אמר לוקאשנקו: "עד לפני שנתיים לא נתנו מספיק תשומת לב למדינת איראן. חשבתי על זה והבנתי שכנראה שהיינו צריכים תקופה של יחסים פחות אקטיביים – אבל הבנה כמה שאיראן ובלארוס זקוקות אחת לשנייה".

איברהים ראיסי אמר ללוקאשנקו: "בשנתיים האחרונות היחסים נמצאים בעלייה מתמדת. אין ספק שהביקור שלך יעמיק את היחסים בין המדינות שלנו".

הפופולריים