דיק פוסבורי - ממציא שיטת הקפיצה לגובה - מת בגיל 76

מת בגיל 76 האלוף האולימפי ששינה הקפיצה לגובה
דיק פוסבורי, ממציא שיטת הקפיצה לגובה שנקראה על-שמו, מת בגיל 76. ב-1968 הוא הדהים את העולם עם הפיתוח החדשני, וקטף מדליית זהב אולימפי
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דיק פוסבורי קופץ לגובה, בשיטת הקפיצה שפיתח; באולימפיאדת מקסיקו סיטי 1968
צילום: איי פי

דיק פוסבורי – האדם שחולל מהפכה בענף הקפיצה לגובה – מת בגיל 76 ביום-ראשון האחרון. "זה בלב כבד מאוד שעלי להודיע על מותו של חבר ולקוח ותיק, דיק פוסבורי. הוא מת בשנתו, לאחר קרב קצר אך חוזק בלימפומה", כך הודיע סוכנו; "דיק יחסר מאוד בידי חברים ואוהדים מרחבי העולם. אגדה אמיתית וחבר של כל."

אולימפיאדת מקסיקו 1968 נחרתה בזיכרון העולמי בשל רגע אחד, שחרג מהספורט. מדובר, כמובן, בהצדעת "הכוח השחור" של טומי סמית' וג'ון קרלוס; זוכי מדליות הזהב והארד במקצה ה-200מ'; בטקס הענקת המדליות.

היה גם רגע אחד, או יותר נכון, אדם אחד אשר "שינה את הקפיצה-לגובה לעד". מדובר בדיק פוסבורי, הקופץ לגובה האמריקאי, שהלך השבוע לעולמו בגיל 76. לא מדובר באייקון כמו מייקל ג'ורדן, מחמד עלי או רוג'ר פדרר; אבל אכן הוא שינה את פני הענף לעד. עד אז, נהגו לקפוץ עם הבטן קדימה או לעשות קפיצת "מספריים". פוסבורי היה אז סטודנט בן 21 להנדסה באוניברסיטת אורגון; הוא הבין שכדי להשיג יתרון על יריביו, הוא חייב למצוא כיוון יצירתי, לחשוב מחוץ לקופסא. אז הוא שכלל והציג לעולם טכניקת קפיצה חדשנית – ה'פלופ', קפיצה מעל הרף תוך זריקת הגוף אחורה 'על הגב'. וזה עבד בגדול – פוסברי קפץ לגובה 2.25מ', זכה במדליית הזהב וקבע שיא אולימפי חדש. מאז, שיטת הקפיצה הזו הפכה לשיטה המובילה לקפיצה לגובה.

בהתאם, דמויות בכירות רבות ספדו לפוסבורי. "הוא שינה ענף שלם לעד עם טכניקה שנראיתה משוגעת באותה עת, אך התוצאה הפכה אותה לתו-התקן," אמר האלוף האולימפי ופרשן ה-BBC מייקל ג'ונסון.

איגוד האתלטיקה האמריקאי ספד: "איבדנו אגדה ויזם אמיתי. הוא המציא את קפיצת פוסבורי, ונשאר פעיל נאמן למען אתלטיקה כל חייו. מורשת פוסבורי תמשיך לחיות למשך דורות שיבואו."

פוסבורי לא זכה במדלייה משמעותית נוספת – באולימפיאדה או אליפות-עולם. הוא גם לא היה צריך. הוא עשה את שלו, ושינה ענף שלם. אגב, בטקס הענקת המדליות באולימפיאדת 1968, פוסברי בחר לגלות סולידריות עם מעשי חבריו למשלחת כמה ימים קודם – והניף אגרוף קמוץ מעלה.

פוסבורי נולד בפורטלנד, אורגון; ב-1947, ומת בסולט-לייק סיטי, יוטה ב-2023. בן 76 כאמור, הוא מותיר אחריו רעייה, בן, ושתי בנות חורגות. ושיטת קפיצה אחת.

הפופולריים