יועץ לשעבר לנשיא צרפת: "ישראל נעה לכיוון דיקטטורי"

יועץ לשעבר למיטראן: ישראל נעה לכיוון דיקטטורי
ז'אק אטלי, לשעבר יועץ לפרנסואה מיטראן, היה עד כה פרו-ישראלי. בתוכנית העולם היום הוא אמר: "היום יש לנו גרסה חדשה ושונה של נתניהו, ולדעתי אף גרועה יותר" • על ביקורו של רה"מ במדינתו: "אנחנו מקבלים בחום דיקטטורים רבים בצרפת"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ז'ק אטלי
צילום: ז'ק אטלי

בחדשות הערב בכאן 11 פורסם אמש שמשרד החוץ שיגר מברק פנימי בנושא הביקורת הקשה על הרפורמה המשפטית שמתחילים להשמיע אישים בצרפת, שהיו עד כה פרו-ישראלים. אחד מהאישים הבולטים שציין המשרד הוא ז'אק אטלי, לשעבר יועץ לנשיא צרפת פרנסואה מיטראן. בריאיון עם מואב ורדי בתוכנית העולם היום בכאן 11, אמר היום אטלי כי העובדה שראש הממשלה בנימין נתניהו ביקר בצרפת לאחרונה אינה מהווה הבעת תמיכה בו והסביר כי "אפילו דיקטטורים מקבלים יחס חם אם יש בזה צורך דיפלומטי".

אטלי הוסיף ואמר ביחס לנושא כי הוא "תמיד משתדל להבחין בין אנטישמיות, אנטי-ציונות ואנטי-ביביזם או התנגדות למדיניות של ביבי. היום יש לנו גרסה חדשה ושונה של ביבי ולדעתי אף גרועה יותר". לכן, הסביר אטלי, "יש רמה חדשה של חשש, לא רק מההתנהלות של ממשלת ישראל מול נושאים חברתיים או פלסטיניים כלשהם, אלא מאיום על הנשמה של ישראל - שהיא הדמוקרטיה".

"ישראל עוד לא דיקטטורה", אמר אטלי, "אבל אנחנו מקבלים בחום דיקטטורים רבים בצרפת - זה לא אומר שאנחנו תומכים במדיניות שלהם ורבים מפגינים נגד הגעתם". הוא סיכם: "אסור לבלבל בין נימוס דיפלומטי לתמיכה".

לפני כחודש פרסם אטלי מאמר חריף מאוד תחת הכותרת "הציונות בדרך לביצוע התאבדות", בו טען כי חוקי הרפורמה המשפטית "ידונו את ישראל למוות". "אפילו שמדובר בעניין ישראלי פנימי זה גם עניין בין-לאומי כי העולם ראה בישראל דמוקרטיה", אמר אטלי בריאיון בכאן 11. "יהודים ראו בישראל דמוקרטיה והם רוצים להיות גאים בה, לרבים מאיתנו יש קרובי משפחה בישראל ואנחנו מעורבים במה שקורה".

אטלי הוסיף כי מנקודת המבט שלו "הממשלה הזאת נעה לכיוון דיקטטורי". הוא המשיך: "אני לא היחיד שאומר את זה. לפחות חצי מהאוכלוסייה בישראל אומרת זאת. זה מדאיג מאוד".

כפי שפורסם אמש בחדשות הערב בכאן 11, במברק הפנימי של משרד החוץ נכתב: "בשבועות האחרונים אנו מזהים תופעה מדאיגה של עיתונאים, עורכים, אקדמאים ופרשנים צרפתים הידועים כפרו-ישראלים, אשר מתבטאים לראשונה בצורה ביקורתית עד ביקורתית מאוד כלפי ישראל. רוב הביקורת מתמקדת בנושאי הרפורמה המשפטית ו'אלימות של מתנחלים בגדה המערבית'". במשרד החוץ לא התייחסו לדברים.

הפופולריים