בית הדין הפלילי בהאג הוציא צו מעצר נגד פוטין

בית הדין הפלילי בהאג הוציא צו מעצר נגד פוטין
צו המעצר נובע בשל פשעי מלחמה של הנשיא הרוסי באוקראינה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פוטין
צילום: רויטרס

בית הדין הפלילי בהאג הוציא היום (שישי) צו מעצר נגד פוטין. על פי ההודעה של בית הדין הבינלאומי, צו המעצר נובע בשל פשעי מלחמה שהנשיא הרוסי מבצע באוקראינה. צו מעצר הוצא גם נגד מריה אלכסייבנה לבובה-בלובה, פוליטיקאית רוסיה המשמשת כיום כנציבה הנשיאותית הרוסית לזכויות ילדים ברוסיה.

צווי המעצר של בית הדין הוצאו בגין אחריותם לכאורה של השניים לגירוש והעברה של ילדים משטחי אוקראינה שנכבשו לשטחי רוסיה - דבר המוגדר כפשע מלחמה. לכאורה, הוצאת צו המעצר תחייב את כל המדינות החברות בבית המשפט הפלילי הבינ"ל לעצור את פוטין ואת לבובה-בלובה אם אלו ייכנסו לשטחיהן. 

על פי מכוני מחקר ממשלתיים במערב, מאז הפלישה הרוסית לאוקראינה, כ-6,000 ילדים אוקראינים הועברו מהשטחים עליהם השתלטו הרוסים אל תוך שטחי רוסיה. בחלק מהמקרים היה מדובר על העברה לכאורה בהסכמת ההורים לצורך חינוך ומתן אפשרויות כלכליות טובות יותר.

ברוב המקרים על פי הדוחות מדובר על פרוייקט לאומי ממשלתי של רוסיה במטרה להעביר את הילדים תהליך של ׳רוסיפיקציה׳ - מחיקת זהותם האוקראינית וחיזוק הזהות הרוסית בקרבם. לפני מספר ימים דווח בכאן חדשות כי בכירים רוסים נמצאים על הכוונת של בית הדין הפלילי על פשעי מלחמה הקשורים לחטיפת ילדים אוקראינים.

דוברת משרד החוץ הרוסי, מריה זחרובה אמרה כי להחלטת בית הדין הפלילי הבינ"ל אין שום משמעות בכלל. זחארובה ציינה כי רוסיה אינה חברה באמנת רומא אשר הסדירה את הקמת בית הדין, ולכן אין לה שום מחויבות כלפי בית הדין. התובע הכללי האוקראיני, אנדריי קוסטין, שיבח את ההחלטה על הוצאת צו המעצר לפוטין וכינה אותה "היסטורית".

דובר הקרמלין דמיטרי פסקוב בתגובה רשמית לצו המעצר נגד פוטין: "אנו לא מכירים בבית הדין בהאג. להחלטתיו אין כל ערך והן שוות כקליפת שום. עצם העלאת הנושא של צו המעצר לא מקובלת עלינו. איננו מכירים בסמכות בית דין זה"

הפופולריים