בדרך לברית: נשיא פינלנד חתם על חוק ההצטרפות לנאט"ו

בדרך לברית: צעד שמקרב את פינלנד לנאט"ו
המדינה הצפונית השלימה את החקיקה הנדרשת מצידה וצפויה להפוך בקרוב לחברה ה-31 בברית הצבאית המערבית. שוודיה תנסה להשלים את ההצטרפות בחודשים הקרובים. השאלה הגדולה: כיצד תגיב רוסיה?
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא פינלנד
צילום: צילום מסך

נשיא פינלנד סאולי נמניסטה חתם היום (חמישי) על החוק שמסדיר את הצטרפות המדינה הסקנדינבית לשורות הברית הצבאית-מערבית נאט"ו. הפרלמנט הפיני אישר את החוק החדש בתחילת החודש. בכך השלימה פינלנד את כל הליכי החקיקה שנדרשו מצידה כדי להצטרף לברית. המהלכים הפיניים זורזו על רקע איתותים שהתקבלו בהלסינקי מטורקיה לגבי האצת התהליכים בצד הטורקי בנוגע להצטרפות הפינית לארגון.

לפי אמנת נאט"ו, הפרלמנטים של כל המדינות החברות אמורים לאשר את המצטרפות החדשות. עד כה, 28 מדינות מתוך 30 אישרו את החברות החדשות. הפרלמנט ההונגרי צפוי לאשר את צירוף פינלנד ביום רביעי הקרוב, לאחר הסרת ההתנגדות של ראש הממשלה ויקטור אורבן. במקביל הגיעה הודעה טורקית שמרמזת כי הנשיא ארדואן הסיר את הווטו שלו על צירוף פינלנד.

פינלנד ושכנתה שוודיה החליטו לפני כשנה לשבור ניטרליות של עשרות שנים ולהצטרף לנאט"ו, על רקע הפלישה הרוסית לאוקראינה. הונגריה וטורקיה הציבו קשיים בפני שתי הסקנדינביות. כעת, נראה שפינלנד תהיה הראשונה להצטרף לברית ושוודיה תמשיך בניסיון לפתור את המחלוקות שלה עם טורקיה, בעיקר סביב טענת ארדואן כי סטוקהולם ממשיכה לתמוך בארגונים כורדיים שאנקרה רואה בהם ארגוני טרור.

רוסיה, מצידה, הודיעה שתבחן באופן מעשי את ההשלכות של הצטרפות פינלנד, ובהמשך גם של שוודיה, לנאט"ו ולא שללה "תגובה צבאית על מהלכים אלו".

הפופולריים