כוכב "הוטל רואנדה" נחלץ ממאסר ממושך

כוכב "הוטל רואנדה" נחלץ ממאסר ממושך
פול רוזסבגינה שהציל מאות מבני הטוטסי ושימש כהשראה לסרט הוליוודי מרגש הסתבך עם השלטון הנוכחי ונשלח למאסר של 25 שנה. ואז ארצות הברית התערבה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הוטל רואנדה
צילום: צילום מסך

פול רוזסבגינה היה ונשאר בעיני רבים אחד מגיבורי המלחמה ברואנדה. רוזסבגינה משבט ההוטו שימוש כמנהל מלון והציל כ-1,000 מבני שבט הטוטסי בימי הטבח ברואנדה שהתרחש באמצע שנות ה-90. סיפורו של רוזסבגינה שימש השראה לסרטו של טרי ג'ורג' "הוטל רואנדה".

אלא שהחיים נמשכים ורוזסבגינה בן ה-68 מצא את עצמו על הכוונת של השלטון הרואנדי הנוכחי. ב-2018 הוא פרסם סרטון בו קרא לשינוי משטר במדינה תוך שהוא קובע ש"יש להשתמש בכל האמצעים כדי להביא לשינוי באוגנדה". הוא נעצר ב-2020 ושנה לאחר מכן הורשע ב"סיוע לטרוריזם" לאחר שנמצא כי תמך בקבוצת מורדים שפעלה בדרך אלימה לשינוי המשטר ברואנדה.

רוזסבגינה נדון למאסר של 25 שנה, אך בסופו של דבר השלטונות הרואנדים נכנעו ללחץ של ארצות הברית והאו"ם ושחררו את האיש שהציל חיי אדם רבים. נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן התייחס לשחרור ואמר: "זהו סוף ממש טוב למאמצים שהושקעו בעניין".

עם זאת דובר מטעם ממשלת רואנדה הביע חוסר שביעות רצון מהשחרור ואמר: "אסור לשכוח שהאיש ביצע עבירות חמורות והוא צריך לשלם את המחיר על פי החוק הרואנדי".

הפופולריים