מהבטחה דמוקרטית לדיקטטור: פוטין סוגר כמעט רבע מאה כמנהיג רוסיה

מהבטחה דמוקרטית לדיקטטור: רבע מאה עם פוטין
ב-26 במרץ 2000 התייצבו אזרחי הפדרציה הרוסית בקלפיות ובחרו לנשיא איש קג"ב אפור ואלמוני. הוא הבטיח להיות מגן הדמוקרטיה אך הפך לשליט יחיד ומבוקש בגין חטיפת ילדים. כך זה קרה, תמונה אחר תמונה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ולדימיר פוטין
צילום: אתר הקרמלין

היום, לפני 23 שנה בדיוק, ב-26 במרץ ניגשו אזרחי הפדרציה הרוסית בחוסר חשק מופגן כדי לבחור נשיא חדש מבין שורה של מועמדים אפורים וחסרי מעמד ציבורי. ברוב של 52 אחוז "בלבד" הם בחרו בראש הממשלה האלמוני ואיש הקג"ב לשעבר ולדימיר פוטין כמחליפו של בוריס ילצין. ספק אם מישהו ממשתתפי ההצבעה האמין אז שפוטין יהיה האיש החזק ברוסיה במשך רבע מאה ותחתיו תחזור הדמוקרטיה הצעירה והשברירית להיות דיקטטורה חסרת מעצורים. כך זה קרה - תמונה אחר תמונה. 

26.3.2000 - פוטין מצביע בבחירות הראשונות בהן השתתף. לאחר ניצחונו לא מצא זמן לשוחח עם מי שקידם אותו לתפקיד, קודמו בוריס ילצין. 

     

25.9.2001: פוטין נואם בגרמנית בבונדסטאג בברלין ומתקבל בהתלהבטת על ידי הקנצלר גרהרד שרדר וחברי הפרלמנט. בנאומו מבטיח פוטין כי "רוסיה היא ידידה של גרמניה"

5 במרץ 2002: מדגמן ידידות עם ג'ורג' בוש הבן וסילביו ברלוסקוני בוועידה לשיתוף פעולה בין רוסיה לנאט"ו. בראיון ל-BBC אמר אז פוטין: "רוסיה שותפה לערכים האירופאים" 

2 בנובמבר 2005 : פוטין נואם בבית הדין הבינלאומי בהאג ומציין את חשיבותו של המוסד ל"עשיית צדק עולמי". כ-17 שנים לאחר מכן אותו בית דין יוציא צו מעצר נגדו בגין חטיפת ילדים אוקראינים

10 בפברואר 2007: פוטין משדר לראשונה על שינוי מדיניות. הוא מגיע לוועידה לענייני ביטחון במינכן, החיוכים עדיין שם אך המסר תקיף: "עולם בו כל ההחלטות מתקבלות במקום אחד חייב לעבור מן העולם"

5 באוגוסט 2009 - במערב מרימים גבה לנוכח מה שנראה כמו תחילת פולחן האישיות של נשיא רוסיה

18 במאי 2014: מספח פוטין את חצי האי קרים ובוושינגטון ובריסל מתחילים להפנים שלאיש שפיזר מילים חמות משך למעלה מעשור יש גם צד אפל. 

31 בדצמבר 2022 - פוטין נואם את הנאום השנתי לאומה לקראת השנה החדשה כשהוא מוקף לובשי מדים - המהפך לדיקטטור הושלם. 

הפופולריים