ממשלת יפן מתחננת לגברים: צאו לחופשת לידה

ממשלת יפן מתחננת לגברים: צאו לחופשת לידה
בטוקיו חושבים על דרכים יצירתיות לעודד ילודה ולהתניע את הכלכלה. אנשי אקדמיה משוכנעים: גם הצעד הזה ייכשל
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ילדים ביפן
צילום: צילום מסך

לקראת עוד תוכנית כושלת? ממשלת יפן ממשיכה להיאבק בירידה בילודה שמקשה מאוד על תפקוד הכלכלה השלישית בגודלה בעולם. על פי התחזיות, אם קצב הילודה הנוכחי יימשך אוכלוסיית יפן תקטן ב-40 מיליון בני אדם, וארץ השמש העולה תתקשה לתפקד כמדינה. אחת הסיבות לירידה בשיעור הילודה היא שעות העבודה הגבוהות של הגברים, שמעדיפים להשקיע בקריירה במקום בחיי משפחה. על פי ממצאי מחקרים שנעשו בנושא, גברים רבים חוששים שאם יפחיתו בשעות העבודה – יפוטרו ממנה.

כעת חשף ראש הממשלה, פמיו קסידה, שורה של צעדים שנועדו להביא לכך שהאבות הם אלו שיצאו לחופשת לידה. על פי התוכנית, המטרה היא שעד שנת 2030 - 85% מהאבות יצאו לחופשת לידה, בעוד שכיום יוצאים רק 14% מהגברים ביפן.

לדברי הפרופסור היזקאזו קאטו מאוניברסיטת מייגי בטוקיו, מי שיתנגד למהלך ההן חברות קטנות ובינוניות. לדברי קאטו: "חברות גדולות יצליחו למצוא עובדים שיחפו על היוצאים לחופשה. אבל בחברות קטנות ובינוניות יש יותר לחץ על הגברים והם יקבלו רמזים עבים לכך שחופשת לידה תזיק להם". כך או אחרת, אנשי אקדמיה ויפנים רבים מאוד סקפטיים בנוגע ליכולת של התוכנית הממשלתית הנוכחית לשנות את מצב הילודה העגום.  

 

הפופולריים