מסר שקשור לישראל? "איראן התנקשה בחבר פרלמנט אזרי"

מסר "ישראלי"? "איראן התנקשה בחבר פרלמנט אזרי"
בבאקו טוענים כי טהראן התנקשה בחבר הפרלמנט האנטי-איראני פאזיל מוסתפא. המטרה: לאותת לבאקו כי פתיחת שגרירות אזרית בישראל לא מקובלת על טהראן. שר ההגנה האזרי הודה: מייצרים מלטים יחד עם ישראל
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חבר פרלמנט אזרי פזיל מוסטפא, התנקשו בחייו
צילום: צילום מסך

האם איראן התנקשה בחבר פרלמנט אזרי כדי להעביר לבאקו מסר בעניין פתיחת השגרירות האזרית בתל אביב? כך סבורים חלק מחברי הפרלמנט באזרבייג'ן. אמש נורה סמוך לביתו חבר הפרלמנט פאזיל מוסטפא, בעל דעות אנטי איראניות מובהקות. הוא נפגע בכתפו ובירכו, עבר שני ניתוחים במהלך הלילה ולא נשקפת כעת סכנה לחייו. הרשויות פתחו בחקירת האירוע אותו הם מכנים "מעשה טרור".

כיום חלק מהפרלמנטרים האזרים הפנו אצבע מאשימה כלפי איראן וטענו כי ההתנקשות בוצעה כדי להעביר מסר מטהראן לבאקו לפיה פתיחת שגרירות אזרית בתל אביב היא מעשה ששובר את הכלים בין איראן לאזרבייג'ן. 

חבר הפרלמנט שמהור ממדוב קשר בין פתיחת השגרירות בתל אביב לבין ההתנקשות כשאמר: "אנחנו יודעים שלצד ארמניה (עימה לאזרבייג'ן סכסוך ממושך סביב נגורנו גרבאך) יש עוד מדינה שמסוגלת ליזום פרובוקציות נגד אזרבייג'ן וזו איראן". גם יו"ר הוועדה לזכויות האדם בפרלמנט האזרי סמיר אורודז' אמר כי הוא מציע לשים לב כי "ההתנקשות בוצעה סמוך לפתיחת השגרירות האזרית בתל אביב".

במקביל שר ההגנה של אזרבייג'ן  מדת גולייב אמר היום כי ארצו מייצרת מלטים יחד עם ישראל. גולייב ציין כי מלטים הם כלים חשובים במלחמה המודרנית. הוא אמר את הדברים בשיחה עם סטודנטים לחינוך גופני.

ברקע הזה, אזרבייג׳ן פתחה היום שגרירות קבע בישראל. במשך כ-30 שנה לא היה לאזרבייג׳ן ייצוג דיפלומטי רשמי בישראל והשבוע הגיש השגריר האזרי, מוכתר ממדוב, את כתב האמנתו לנשיא יצחק הרצוג.

ישראל הייתה לאחת המדינות הראשונות בעולם להכיר בעצמאות אזרבייג'ן בדצמבר 1991 ופתחה בה שגרירות בשנת 1993. אזרבייג׳ן, מדינה המוגדרת חילונית, היא המדינה המוסלמית-שיעית הראשונה שפותחת שגרירות בישראל. באזרבייג׳ן משגשגת כיום אחת הקהילות היהודיות הגדולות בעולם המוסלמי (18-12 אלף), אשר נהנית מחופש דת ופולחן.

המתיחות בין איראן לאזרבייג'ן עלתה מדרגה בתחילת השנה לאחר שאלמוני פתח באש בשגרירות האזרית בטהראן וגרם למותם של שלושה בני אדם, בהם ראש האבטחה. 

הפופולריים