"אברמוביץ' רכש את הדירה עבור המורה של פוטין בת"א"

"אברמוביץ' רכש את הדירה למורה של פוטין בת"א"
במשך שנים פורסם כי נשיא רוסיה קנה דירה עבור מורתו לאנגלית. כעת תחקיר בין לאומי חושף כי מי שמימן את רכישת הדירה הוא האוליגרך רומן אברמוביץ'. התחקיר מוכיח קשרי גומלין בין פוטין לאברמוביץ'
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ולדימיר פוטין, רומן אברמוביץ'
צילום: -

במשך שנים פורסמו בעיתונות כמה ידיעות על כך שנשיא רוסיה ולדימיר פוטין קנה דירה בתל אביב למורתו לאנגלית, אלא שכעת מתברר כי מי ששילם על הדירה הוא האוליגרך רומן אברמוביץ'. כך עולה מתחקיר משותף של גוף התחקירים "שומרים", בשיתוף וושינגטון פוסט וגוף התחקירים הבין לאומי ICN. 

הפרשה החלה באמצע שנות ה-90. בעת ביקורו בישראל פגש פוטין עולה ותיקה בשם מינה יודיצקיה-ברלינר, שהייתה מורתו לגרמנית בסוף שנות ה-30 בבית ספר בלנינגרד. בעקבות הפגישה, סיפרה יודיצקיה-ברלינר בריאיון לאתר ynet שהיא החלה לקבל מתנות.

לדבריה: "מיד אחרי הפגישה בירושלים ניגש אליי מישהו ונתן לי שקית שכתוב עליה 'הקרמלין׳. בפנים הייתה קופסה ובה שעון שעל גבו היה כתוב 'מהנשיא'". בהמשך קיבלה גם את ספרו האוטוביוגרפי של פוטין, בחתימתו.

אבל המתנה הגדולה באמת הגיעה זמן קצר אחר כך: יודיצקיה-ברלינר סיפרה שצלצל אליה אדם שהציג עצמו כנציגו של פוטין. "הוא אמר לי שהנשיא רוצה לרכוש לי דירה. הוא אמר 'בואי איתי, יש לי דירות להראות לך, תבחרי... מכאן הכול קרה מהר. תוך כמה חודשים הגיעו מובילים, ארזו לי את הדירה בפלורנטין והעבירו אותי".

לקראת סוף 2022 דלפו מחברה מסחרית בשם "Meritservus" בקפריסין – העוסקת בין השאר ברישום חברות, נאמנויות, רישומי יאכטות ועוד – מסמכים שהגיעו לארגון אמריקני ללא כוונות רווח שמקבל ומפיץ הדלפות גדולות. גוף התחקירים "שומרים" קיבל גישה למסמכים וניתח אותם. החברה הקפריסאית, לפי המסמכים, סיפקה למיליארדר רומן אברמוביץ' שירותי ניהול שונים במשך כשני עשורים.

חיפוש מעמיק בהם הציף את סיפור הדירה והצביע על כך שכחודשיים לאחר ביקור פוטין בישראל, הועבר למורה הקשישה סכום של 245 אלף דולר מחברה בשם "Gemini. P.N Limited Holdings", שעסקה בעיקר בתחום האנרגיה. אברמוביץ' אינו מוזכר במסמכים כבעלים - פרקטיקה מקובלת בחברות אוף שור - אולם "GEMINI" זוהתה כחברה בשליטתו בכמה דרכים, ובכלל זאת החלטה של בית משפט בבריטניה שפירטה את נכסיו.

חשיבותו של הסיפור, מסבירים גורמים שונים בתחקיר, אינה בסכום שהועבר, אלא בחשיפה נדירה של קשר, ישיר או דרך גורם שלישי, עם מהות פיננסית בין הקרמלין לאברמוביץ'. זו סוגיה שהאוליגרך בעל האזרחות הישראלית מכחיש בנחרצות מזה שנים - הכחשה שלא מן הנמנע שעזרה לו להימנע מסנקציות כלכליות נגדו עד תחילת המלחמה באוקראינה.

דוברו של פוטין, דימטרי פסקוב, לא התייחס לשאלות שהועברו אליו ביחס לתפקידו של הנשיא בהעברת הכספים. במקום הוא הפנה את השאלות לפדרציית הקהילות היהודיות ברוסיה ומסר כי "כל פעולות הצדקה שהתבצעו בישראל, נעשו על ידם".

דובר מטעם אברמוביץ' אישר כי הכספים הועברו, אך טען כי הדבר לא נעשה בהוראת פוטין אלא בעקבות בקשה של הקהילה היהודית. "זה יהיה לא נכון לרמוז שלמישהו יש שליטה על ענייניו הפיננסים של מר אברמוביץ' בשל תרומה של 240 אלף דולר, בוודאי לאור העובדה שהוא תרם יותר מ-500 מיליון דולר למטרות יהודיות". הדובר הוסיף כי את המתנה למורה הקשישה אירגן הרב אלכסנדר ברדה, מפדרציית הקהילות היהודיות ברוסיה.

למייל התגובה צורפה סריקה של העמוד הראשון בחוזה עם יודיציקה-ברלינר, ועליו הערה בכתב יד ולפיו החוזה נשלח לאישורו של הרב ברדה. אותה הערה לא מופיעה על החוזה שדלף מקפריסין. הרב ברדה עצמו, שנחשב לבעל קשרים קרובים עם פוטין, התבקש להגיב לדברים וטען כי היה בקשר אישי עם יודיציקה-ברלינר ב-2005. הוא סיפר כי בזמנו היא התגוררה בדירה עם גג דולף, בקומה הרביעית וללא מעלית ולכן החליטה הפדרציה לסייע לה לרכוש דירה.

לברדה הועברו שאלות נוספות וביניהן מדוע הכסף הועבר למורה מחברת אוף שור של אברמוביץ' ולא ישירות מהפדרציה, ומדוע המורה הקשישה מעולם לא הזכירה את הפדרציה בראיונות שנתנה בנושא? אולם הוא לא השיב עליהן.

הפופולריים